Architektura
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid w Polsce

  • Komentarze

Lilium Tower

Lilium Tower w Warszawie, projektu Zahy Hadid

Fot: materiały prasowe

W Polsce nie  skończono żadnego budynku zaprojektowanego przez Zahę Hadid, iracko-brytyjską gwiazdę współczesnej architektury. W pracowni stararchitektki powstało jednak kilka projektów, które mogły być zrealizowane w Polsce

Wieżowiec – ikona architektury Warszawy

Zaprojektowany przez Zahę Hadid i Patricka Schumachera  wieżowiec Lilium Tower podzielił warszawiaków. Niektóre entuzjastyczne komentarze mówiły o nowej ikonie architektury w centrum Warszawy, ale nie brakowało też narzekań na skalę i zbyt wyrazistą bryłę, nie pasującą do otoczenia. Budynek nazywany niekiedy „kolbą kukurydzy” miał zepchnąć w cień pozostałe wieżowce stolicy. Wizualizacje zaprezentowano w 2008 roku, a wkrótce później nadszedł kryzys, który przerwał ambitne inwestycje. Niektóre z wstrzymanych wówczas projektów dokończono po przerwie. Inne upadły. Wśród tych ostatnich znalazł się i koncept firmy Lilium, założonej  przez koncern deweloperski BSR we współpracy z funduszami inwestycyjnymi z Kolandii oraz Luksemburga. Luksusowy apartamentowiec pozostanie już chyba na zawsze wizualizacją.

Konkurs architektoniczny MSN

Nie lepiej poszło projektantce z innym warszawskim budynkiem. Biuro Zaha Hadid Architects wzięło udział w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.  Ogłoszony w 2005 roku wzbudził wiele protestów ze względu na regulamin, wymagający od zagranicznych projektantów m.in. dokumentów z ZUS. Jeśli wierzyć pogłoskom, architektka nie była zachwycona że musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. W kolejnym konkursie nie wzięła już udziału. Inna rzecz, że warszawskie muzeum wciąż nie doczekało się nowej siedziby.

Bryła nad ruchliwą szosą

Kolejną szansą na budynek-ikonę projektu Zahy Hadid był konkurs architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski przy Trasie Łazienkowskiej, niedaleko Zamku Ujazdowskiego. W tym konkursie projekt nadesłany przez biuro Zaha Hadid Architects przeszedł bez echa, nie zdobywając nagrody ani wyróżnienia.

Dom w Zakopanem

Choć wielkie projekty nie doczekają się realizacji, jest jeszcze szansa na mały. Jeśli oczywiście małym można nazwać dom o powierzchni około 600 metrów. Rezydencja zaprojektowana dla jednego z najbogatszych Polaków Tomasza Gudzowatego ma powstać w Zakopanem. Projekt długo otaczała tajemnica. Wzmianki o budowie pojawiły się już w 2011 roku, ale mimo zainteresowania mediów o bryle obiektu niewiele było wiadomo. Sytuacja nie zmieniła się nawet po rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Dopiero rok później można było zobaczyć wizualizacje obiektu.

Więcej realizacji Zahy Hadid (GALERIA)>>

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.