archirama.pl

ZAHA HADID została Kobietą Roku magazynu Glamour. PROJEKTY ZAHY HADID

Zaha Hadid została Kobietą Roku magazynu Glamour. Zobacz ostatnie realizacje projektów Zahy Hadid, która jest jako pierwsza kobieta otrzymała nagrodę Pritzkera – uważanej za architektonicznego Oscara.

Galaxy Soho

Widok z centralnie położonego dziedzińca Galaxy Soho

Fot: Iwan Baan/Zaha Hadid

Początki kariery nie były łatwe. Po założeniu pracowni w 1980 roku długo nie mogła przebić się w mocno zmaskulinizowanym środowisku architektów. Dopiero realizacja projektu remizy w Niemczech i centrum sztuki w Cincinnati pozwoliło jej rozwinąć skrzydła. Obecnie pracownia Zahy Hadid zatrudnia 360 osób, a wiele jej realizacji znajduje się w największych stolicach miast na całym świecie.

Trudno pomylić projekty Zahy Hadid

Projekty Zahy Hadid trudno pomylić z jakąkolwiek inną pracownią. Dlaczego doczekałą się tyle samo zwolenników, co krytyków. Nazywana Lady Gagą architektury Hadid urodziła się i dorastała w Bagdadzie. Skończyła po ukończeniu studiów matematycznych w Beirucie przeniosła się do Londynu, gdzie ukończyła naukę w szkole Architectural Association. Obecnie Zaha Hadid ma 62 lata.

Ostatnie realizacje

Ostatnie realizacje projektów Zahy Hadid to m.in. centrum handlowe Galaxy Soho w Pekinie, Eli and Edythe Broad Art Museum w Michigan, podmoskiewska willa na zlecenie rosyjskiego miliardera Vladimira Poronina.

Autor: mjc
Zdjęcia: Zaha Hadid, Paul Warchol, rocalondongallery.com, materiały prasowe, Iwan Baan/Zaha Hadid
Data publikacji: 12.11.2012 12:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!