archirama.pl

Zakłady Tłuszczowe w Warszawie. Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

Na miejscu zamkniętych Zakładów Tłuszczowych na warszawskim Targówku mają powstać nowe osiedla dla 15 tysięcy osób; współczesna architektura Warszawy ma być wielofunkcyjna i połączona z przestrzeniami publicznymi 

Koncepcja zagospodarowania przestrzennego terenu Zakładów Tłuszczowych - współczesna architektura Warszawy

I nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymał projekt przygotowany przez pracownię architektoniczna Dawos oraz pracownię Brzozowski-Grabowiecki.

Fot: Dawos, Brzozowski-Grabowiecki

Współczesna architektura Warszawy

Na początku grudnia 2014 władze Warszawy ogłosiły konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Uczestnicy otwartego konkursu mieli przedstawić koncepcje zagospodarowania przestrzennego terenów zajmowanych dotąd przez fabrykę Zakładów Tłuszczowych. Wytwórnia margaryny na Targówku Mieszkaniowym, tuż przy granicy Targówka Fabrycznego przestała działać na początku XXI wieku. Pozostały po niej wielkie silosy i rozległa działka. Rewitalizacja terenu ma doprowadzić do powstania nowego lokalnego centrum z wielofunkcyjną zabudową. Zgodnie z regulaminem konkursu architektonicznego, projektanci nie mogli planować zamkniętych osiedli, mieli za to przewidzieć ogólnodostępne przestrzenie publiczne oraz obiekty użyteczności publicznej.

Konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

W kwietniu 2015 ogłoszone zostały wyniki konkursu. Pierwsze miejsce zajęła znana warszawska pracownia Dawos – ta sama, która odpowiadała za rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia – wraz z projektantami z pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci Sp. z o.o.
Na miejscu fabryki nagrodzony projekt przewiduje gęstą miejską zabudowę. Wzdłuż nowych ulic mają powstać budynki mieszkalne. Większość nowych brył ma być stosunkowo niska. Dominuje zabudowa trzy- i sześciopiętrowa. Wyższe budynki mają sąsiadować z ruchliwą ulicą Radzymińską. Taka ściana, z wysokimi nawet na 11 kondygnacji blokami, miałaby ograniczać hałas i oddzielać mieszkańców od trasy. Centrum nowego osiedla to park z placem, miejską zielenią i sadzawką. Nad pięciohektarowym parkiem wznosić ma się pamiątka przemysłowej przeszłości dzielnicy, czyli wysoki ceglany komin dawnych zakładów. Komin wznosi się dziś nad gruzowiskiem, pierwotne plany zakładały jego wyburzenie.

Trzydziestohektarowy teren ma być z założenia wielofunkcyjny. Z budynkami mieszkalnymi dla 15 tysięcy osób powinny sąsiadować biurowce, obiekty handlowe i użyteczności publicznej, przedszkole. Komunikację z centrum i innymi dzielnicami ma zapewnić przystanek kolejowy i nowe drogi dojazdowe.

Drugą nagrodę otrzymał projekt przygotowany przez zespół Zuzanny Szpocińskiej. Nagroda trzecia trafiła do Macieja Mycielskiego, Grzegorza Buczka i Jana Jakiela wraz ze współpracownikami.
 

Nagrodzone prace będą podstawą nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Autor: KZ
Zdjęcia: Dawos, Brzozowski-Grabowiecki
Data publikacji: 9.04.2015 12:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!