archirama.pl

CO PO WTC? Zniszczone w zamachu 11 września WTC będą odbudowane [ZDJĘCIA]

Po WTC zniszczonym w zamachach 11 września nie zostanie pustka. Nowe WTC będzie jeszcze większe od bliźniaczych wież Word Trade Center. Stoi już wieża WTC ONE. Projekt nowego WTC zakłada budowę większej liczby wieżowców. Zobacz ich zdjęcia.

Nowy kompleks World Trade Center tchnie życie w zaniedbaną przestrzeń Dolnego Manhattanu!

Strefa Ground Zero podnosi się po tragedii z 11 września 2001 roku

Fot: www.wtc.com

Nowy WTC symbol Nowego Jorku

Zamach z 11 września 2001 roku pozbawił Stany Zjednoczone jednej z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Nowym Jorku. Od sierpnia 2006 roku na Manhatanie powstaje nowy symbol Ameryki. Niektórzy twierdza nawet, że nowe założenie będzie jeszcze bardziej rozpoznawalne. Na pewno nowe wieże WTC będą miały wymowę historyczną i symboliczną. Burmistrz Nowego Jorku mówi, że od tej chwili możemy zapomnieć o Ground Zero. Czy wrócimy zatem do nazwy WTC? Czas pokaże. Pewne jest, że nowe wieżowce pozostaną przy swojej nazwie. Nie będzie wież wolności, czy kultury, jak planowano wcześniej.

Ostateczna wersja zagospodarowania Ground Zero została wybrana w drodze konkursu zorganizowanego w sierpniu 2002 roku przez The Lower Manhattan Development Corporation (LMDC). Wygrany projekt pracowni Daniel Libeskind Studio zakłada budowę czterech wież wraz z obiektem muzealnym, pomnikiem pamięci ofiar zamachu na World Trade Center i dokładnie rozwiązaną strukturą komunikacyjną.

Projektów odbudowy WTC było kilka

O miano zwycięzcy w konkursie na zagospodarowanie przestrzeni po zamachu z 11 września walczyło wiele sław światowej architektury. Wybór zwycięzcy wcale nie był łatwy i oczywisty. Jednym z kandydatów do zwycięstwa był projekt THINK Design Team prezentujący dwie bliźniacze wieże. Konstrukcja wieżowców była w całości ażurowa. Całość miała być uzupełniona o budynki o funkcji kulturalnej. THINK zadbali także o środowisko – kompleks miał być w całości zasilany ogromnymi turbinami wiatrowymi.

Kolejny projekt dwóch wież WTC przedstawiło biuro Foster & Partners. Dwie wieże miały osiągnąć wysokość 500 m każda. Swoim kształtem przypominały strukturę kryształu. Prześwit znajdujący się między wieżami miał stać się miejscem dla symbolizującego życie drzewa. Do tego budynki miały „ oddychać ” przez specjalnie zaprojektowane w elewacji pory.

Najbardziej niekonwencjonalne rozwiązanie przedstawiło biuro Meier and Partners. Dzieło współpracy Richarda Meiera, Eisenman Architects, Gwathmey Siegel & Associates i Steven Holl Architects tworzyło w przestrzeni wielką kratkę przypominają tę do gry w kółko i krzyżyk.

Projektów było znacznie więcej. Ostatecznie wygrana powędrowała do biura Daniela Libeskinda. Jego projekt w każdym calu szanuje pamięć ofiar poległych w zamachu z 11 września 2001 roku, a jednocześnie pokazuje, że Ameryka żyje dalej mimo tej wielkiej tragedii.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: www.wtc.com, © Foster + Partners, Wikimedia Commons
Data publikacji: 29.08.2012 13:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!