Architektura
ARCHITEKTURA

Zaskakująca architektura współczesna Szwajcarii. Marmurowa elewacja i przeszklenia z kurtynami. Czy to na pewno biurowiec?

 • Komentarze

Kompleks Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects - nietypowa elewacja obiektu biurowego

Kompleks Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects - nietypowa elewacja obiektu biurowego

 • Interesujące formy architektoniczne budynku kompleksu Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects
 • 20-kondygnacyjny wiezowiec i 5-kondygnacyjna podstawa - Kompleks Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects
 • Bryła kompleksu Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects
 • Łaczniki komunikacyjne - Kompleks Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects
 • Wejście główne - Kompleks Allianz Headquarters autorstwa Wiel Arets Architects

Na kompleks brył budynku Allianz Headquarters składa się na główny, 72 metrowy budynek i niższą, horyzontalną cześć, w której mieszczą się biura. Z dolnej partii zespołu budynków dostać się można do wieżowca przez łączniki komunikacyjne. Wizualnie elementy te przecinają budynek tworząc interesujące, architektoniczne relacje pomiędzy jego częściami

Marmurowe elewacje, kurtyny w oknach , zielone tarasy i przestrzeń publiczna - architektura współczesna przyjazna pracownikom biurowym

Bryła Allianz Headquaters  zlokalizowana na obrzeżach Zurychu idealnie wypełnia obszar, na którym się znajduje. Elewacje budynku ustawione są prostopadle do granic działki, dzięki czemu każdy metr kwadratowy terenu został wykorzystany. Tak ukształtowany rzut przekłada się na formę architektoniczną. Na kompleks składają się dwie formy – 20-kondygnacyjny wieżowiec oraz 5-kondygnacyjna podstawa zespolona z nim szeregiem łączników, które umożliwiają komunikację pracowników. Mosty komunikacyjne pozwalają na bezpośrednie przejście z biur do obiektów handlowych, restauracji czy kawiarni. Projekt, który zajmuje 72 000 mkw powstał w holenderskiej pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects.

Lobby oraz cały parter to otwarta przestrzeń publiczna. Centralna klatka schodowa wznosi się nad holem głównym na wysokość 20 kondygnacji ułatwiając komunikację pracowników. Restauracja i kawiarnia znajdują się na 5 piętrze i stanowią granicę pomiędzy przestrzenią dostępną dla wszystkich a częścią biurową. Centrum Biznesu znajduje się piętro niżej. Zaprojektowano tam sale konferencyjne, w których przedstawiciele biur spotykają się ze swoimi klientami. Aby dostać się do Centrum Biznesu nie trzeba używać windy. W obiekcie zaprojektowano także tarasy dla pracowników oraz 3-poziomowy parking.

Skąd taka elewacja w obiekcie biurowym?

Plan zagospodarowania tego odcinka miasta nakazywał użycia kamienia naturalnego do budowy elewacji. Architekci postanowili wykonać je ze szlachetnej skały, tej samej, która została użyta przez Miesa van der Rohe w budynku Pawilonu w Barcelonie.
Ten materiał to tzw. Onyx Marble. To dzięki zastosowaniu tej skały wieżowiec jest taki wyjątkowy.

Szklana fasada to jednocześnie sterowany komputerowo ekran, który zapewnia kontrolę nad nagrzewającymi budynek promieniami słonecznymi. Co ciekawe, od wewnętrznej strony przeszkleń zainstalowane są kurtyny – takie rozwiązanie nie jest zbyt często spotykane w tego typu obiektach architektury współczesnej. Ogrzewanie i chłodzenie budynku odbywa się przez panele zamocowane na suficie.
 
Milena Glinojecka


 

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.