Architektura
ARCHITEKTURA

Zegar z czarnego betonu architektonicznego

  • Komentarze

Splendor Solis, Jakub Woynarowski

Nowa instalacja artystyczna na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie. Splendor Solis, Jakub Woynarowski

Fot: dzięki uprzejmości Fundacji Bęc Zmiana

Bulwary wiślane nad Wisłą nie są jeszcze gotowe, ale na skończonym, żoliborskim odcinku pojawiły się już artystyczne instalacje. Nadwiślańskie bryły z betonu architektonicznego to świecąca rzeźba Maurycego Gomulickiego, Szczelina Łukasza Jastrubczaka, a od niedawna także Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego

Splendor Solis (Splendor Słońca), nazwa rzeźby Jakuba Woynarowskiego, to także tytuł najbardziej znanej z alchemicznych ksiąg. Bogato iluminowany traktat z XVI wieku wiele miejsca poświęca kolorom i ich znaczeniu. Jednym z kluczowych obrazów w księdze jest czarne słońce. Czarna substancja jest też zaczątkiem, koniecznym pierwszym etapem procedury zmierzającej do wytworzenia kamienia filozoficznego.

Alchemik nad Wisłą

Na nadwiślańskich bulwarach powstał obiekt kojarzący się z przyrządem magicznym. Splendor Solis to rodzaj słonecznego zegara wykonanego z czarnego architektonicznego betonu. 
Rzeźba to jeden z elementów cyklu Asocjacje. Seria artystyczno-architektonicznych brył powstaje dzięki współpracy Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge, wspieranych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz w Warszawie. Już wkrótce na bulwarze pojawi się zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka Ikar.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.