archirama.pl

Biurowiec w stalowym garniturze - zespół University Business Park w Łodzi

Zespół biurowy University Business Park w Łodzi projektu Andrzeja Owczarka to przykład na to, że nawet czysto komercyjna, maksymalnie wykorzystująca działkę inwestycja może być przyjazna miastu.  Kompleks nie tylko wpasowuje się w otoczenie, ale wręcz rewitalizuje jeden z wielu zaniedbanych fragmentów śródmieścia Łodzi

Zespół biurowy University Business Park w Łodzi

Widok wzdłuż elewacji budynku A

Fot: Wojciech Kryński

Kompleks biurowy autorstwa Andrzeja Owczarka, zlokalizowany w ścisłym centrum Łodzi niedaleko ulicy Piotrkowskiej, otacza heterogeniczna tkanka typowa dla tego poprzemysłowego miasta, w którym eklektyczne kamienice sąsiadują z powojenną wielką płytą lub skromnymi domkami pamiętającymi początki jego gwałtownego rozwoju. Wysoka zabudowa przerywana jest tu dodatkowo licznymi przestrzennymi spacjami magazynów, oficyn i parkingów. Nowe budynki ciasno wypełniają działkę położoną między aleją Kościuszki a ulicą Wólczańską. Pierzejom wielopasmowej alei Kościuszki ton nadają wysokie kamienice i jedenastopiętrowe punktowce z lat 60. Długie, ciemnoszare elewacje powstałych biurowców dzięki spokojnej, wstrzemięźliwej, a zarazem wielkomiejskiej architekturze dobrze odnajdują się w tym otoczeniu. Zupełnie inną skalę ma ulica Wólczańska, oddzielająca nową inwestycję od kampusu Politechniki Łódzkiej. Do jej niższej i drobniejszej zabudowy obiekty udało się dopasować dzięki ich wyraźnemu wycofaniu w głąb działki oraz zachowaniu ściany szczytowej stojącej niegdyś w pierzei ulicy secesyjnej hali. Ściana ta, pozostawiona na żądanie konserwatora jako relikt dawnej zabudowy i oparta obecnie na specjalnym stalowym rusztowaniu, działa jak kulisa, łagodząc gwałtowną zmianę skali między sąsiadami; biurowce oglądane pod kątem, w typowej dla wąskiej ulicy perspektywie, mają z nimi niemal równą wysokość.

Rzut bliźniaczych obiektów University Business Park przypomina kształtem literę H. Takie rozplanowanie pozwala obsłużyć całą kondygnację za pomocą jedynie dwóch pionów windowych umieszczonych na przecięciu traktów. Jednocześnie można elastycznie zaaranżować powierzchnię biurową, dzieląc piętro na maksymalnie 6 niezależnych segmentów, z których każdy zachowa osobne wejście. Dwukondygnacyjny, obszerny hol wejściowy, łącząc oba trzony komunikacyjne, zaskakuje rozmachem, nieczęstym w biurowcach przeznaczonych dla wielu najemców. Strefa wejściowa wraz z ladą recepcji wykończona jest w całości brzozowym fornirem, w głębi dominuje czarny marmur i aluminiowe ażurowe sufity. Podział na część jasną, wykończoną drewnem, i ciemną, w refleksyjnym kamieniu, powtórzony jest w holach windowych wyższych kondygnacji.

Do biurowców University Business Park wchodzi się z centralnie położonego dziedzińca flankowanego przez wjazdy do ogromnego, dwukondygnacyjnego garażu pod całą działką. Dziedziniec ma zostać częściowo zabudowany drewnianymi tarasami. Tu znajdą się też meble ogrodowe autorstwa Franka Gehry'ego. Najbardziej charakterystyczną cechą elewacji od strony obu ulic są łamacze światła wykonane z perforowanej blachy. Ich nieustannie przesuwające się cienie ożywiają fasady budynków. Biały lakier żyletek kontrastuje z ciemnym tłem ściany i nadaje im, zwłaszcza, gdy są oglądane w silnych skrótach, nieco zaskakujący wygląd koronki. Pomimo zastosowania klimatyzacji, inwestor nalegał, aby wszystkie okna można było otwierać. Chcąc uniknąć konieczności wyposażenia portfenetrów w balustrady, zdecydowano się na ukrycie ich za wąskimi, ażurowymi, stalowymi blendami. Monotonię pozbawionych żyletek elewacji wewnętrznych przełamują blendy w kolorze białym. Wieńczące oba budynki kondygnacje techniczne, choć bardzo masywne, dzięki okładzinie z kontrastujących białych żaluzji odcinają się od głównej bryły i zdają się unosić w powietrzu.

Nowy zespół biurowy University Business Park to przykład na to, że nawet czysto komercyjna, maksymalnie wykorzystująca działkę inwestycja może być przyjazna miastu, nie tylko wpasowując się w otoczenie, ale wręcz rewitalizując jeden z wielu zaniedbanych fragmentów śródmieścia.

Założenia autorskie:

Zespół budynków biurowych University Business Park w Łodzi, jak każda tej wielkości inwestycja, wymagał od nas zdefiniowania i rozwiązania wielu istotnych dla końcowego efektu kwestii. Można wydzielić co najmniej trzy grupy takich zagadnień.
Kontekst – określenie skali, która pozwoliłaby bezkonfliktowo wpisać nowe budynki w pejzaż zarówno alei Kościuszki, jak i ulicy Wólczańskiej; uzyskanie nowego układu pierzejowego z zachowaniem autonomii dwóch wolno stojących obiektów, wytworzenie nowej przestrzeni miejskiej, a jednocześnie wyizolowanego od ruchu ulicznego wewnętrznego dziedzińca integrującego mały kampus biurowy.

Otwartość – użycie w skali urbanistycznej, a przede wszystkim architektonicznej, formy otwartej, pozwalającej na różnorodną interpretację w przyszłym użytkowaniu; kształtowanie układu konstrukcji, komunikacji wewnętrznej i instalacji umożliwiających podziały na dowolnej wielkości jednostki o różnorodnej strukturze wewnętrznej.

Optymalizacja – określenie równowagi między intensywnością zabudowy a przestrzennym komfortem; uzyskanie maksymalnego efektu przy minimalizacji środków. To wszystko, choć bardzo istotne i wyznaczające poziom rozwiązania zadania projektowego, stanowi tylko punkt wyjścia do najbardziej frapującego aspektu twórczości architektonicznej.

Poruszając się w specyficznych obszarach, pomiędzy realizmem a realizmem magicznym architektury, staraliśmy się w minimalistycznej formule kompozycji uzyskać wieloznaczność i głębię. Eksperymentując, jak wielu obecnie projektantów, z powłokami o różnie uzyskiwanej transparentności, na ciemnoszarych, polerowanych blachach wykończenia fasad użyliśmy perforowanych, białych żyletek i osłon otwieranych części okien.

Efekt, zarówno ciągle zmieniającego się rysunku cienia, białej, odrealnionej, mgławicowej masy w niektórych skrótowych widokach czy odbiór dynamicznych zmian struktury w trakcie poruszania się wzdłuż elewacji, nie tylko nas zaskoczył, ale także uświadomił potencjał i możliwości poszukiwania oraz eksperymentowania z tym rodzajem środków wyrazu.
Andrzej Owczarek

Źródło: "Architektura-murator" 10/2010
Autor: Wojciech Czapnik
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 14.06.2011 09:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!