archirama.pl

Zmarła Joanna Chmielewska – znana pisarka, ale również architekt i współautorka Domu Chłopa w Warszawie

7 października br., w wieku 81 lat zmarła Joanna Chmielewska. Zasłynęła jako pisarka kryminałów, ale w jej życiu pojawił się także epizod, który związał ją ze światem architektury.

7 października, po cieżkiej chorobie zmarła Joanna Chmielewska

7 października, po cieżkiej chorobie zmarła Joanna Chmielewska

Fot: youtube.com

Joanna Chmielewska zmarła w Warszawie 7 października po ciężkiej chorobie. Niewiele osób wie, że okrzyknięta królową kryminału pisarka była przez krótki czas związana z architekturą. O tym architektonicznym epizodzie w życiu słynnej pisarki rzadko się wspomina. W dziedzinie architektury Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Barbara Kuhn, zasłynęła przede wszystkim swoim współudziałem przy budowie Domu Chłopa w Warszawie, powstałego w latach 1957 - 1962.

Przeczytaj więcej o Domu Chłopa

Niewielu ludzi wie, że znana pisarka ukończyła studia architektoniczne na Wydziale Architektury na Politechnice Warszawskiej. Po studiach, uzyskując tytuł inżyniera architekta pracowała między innymi w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", Energoprojekcie czy Biurze Projektów "Stolica".

Architektura inspirowała Joannę Chmielewską

Joanna Chmielewska zasłynęła z wydania niezliczonej liczby powieści, poradników, książek dla dzieci i młodzieży plus ośmiu tomów autobiografii. Z pisaniem związała się w 30. roku życia. Jednak tematyka z okresu kiedy to zawodowo zajmowała się architekturą, stała się inspiracją do napisania pierwszych powieści i tematem książek. Warto także wspomnieć, że przed wydaniem swojej pierwszej ksiązki „Klin”, Joanna Chmielewska zdobywała doświadczenie pisarskie w czasopiśmie „Kultura i Sztuka”, gdzie specjalizowała się przede wszystkim w tematyce architektury wnętrz.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: youtube.com
Data publikacji: 8.10.2013 12:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!