Architektura
ARCHITEKTURA
Lotniska na świecie. Zobacz najlepsze lotniska świata

Zobacz najlepsze i największe lotniska świata. Lotniska na miarę XXI wieku!

 • Komentarze

Prezentujemy najlepsze lotniska na świecie!

Prezentujemy najlepsze lotniska na świecie!

Fot: Materiały prasowe Changi Singapore Airport, materiały prasowe Dubai International Airport, materiały prasowe Munich Airport
 • Lotnisko w Dubaju. Wnętrze na miarę XXI wieku!
 • Lotnisko w Dubaju. Bryła lotniska nie odstaje architektonicznie od najlepszych budowli Dubaju
 • Lotnisko w Dubaju. Nawet restauracja została wykończona na najwyższym poziomie
 • Lotnisko w Dubaju. Terminal 1 mimo że dużo starszy, także zbudowany na najwyższym poziomie architektonicznym
 • Lotnisko w Dubaju. Terminal 3 to prawdziwie kosmiczne rozwiązania
 • Lotnisko w Singapurze. Wejście do lotniska. Dachy przypominają skrzydła samolotów
 • Lotnisko w Singapurze. We wnętrzu wykorzystano pomysłowe rozwiązanie oświetlenia
 • Lotnisko w Singapurze.Wnętrza zdobią zielone ogródki, na których prezentowane są największe atrakcje różnych państw. Na zdjęciu Opera w Sydney
 • Lotnisko w Singapurze - Terminal 1. Oświtlenie wnętrza lotniska robi niesamowite wrażenie
 • Lotnisko w Zurychu. Jest nieco podobne do naszego terminalu na Okęciu
 • Lotnisko w Monachium. We wnętrzu spotkamy liczne fantazyjne kształty
 • Lotnisko w Monachium. Niesamowita konstrukcja robi niezapomniane wrażenie
 • Lotnisko w Monachium. Nocą podświetlona konstrukcja robi niesamowite wrażenie

Wybraliśmy najlepszą piątkę lotnisk z całego świata. Każde z nich jest przykładem nowoczesnej architektury. Co więcej, porównaliśmy je z dwoma przykładami polskich lotnisk. Zobacz jak prezentują się najlepsze lotniska świata i jak na ich tle wypada Polska!

Współczesne lotniska prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach architektonicznych. Każde z miast, państw ma swój indywidualny sposób witania podróżnych – wiadomo przecież, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zobaczcie jak witają podróżnych na najlepszych lotniskach na świecie!

Dubai International Airport

Wśród najlepszych lotnisk świata nie mogło zabraknąć miasta, które ostatnio rządzi światem architektury. Dubai posiada według nas, jedno z najlepszych lotnisk na świecie. Jak zwykle rządzi tu niepowtarzalna forma i wielkość całego założenia. Pierwsze prace budowlane nad największym lotniskiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęły się już w 1959 roku na zlecenie władcy Dubaju. Z czasem lotnisko zostało rozbudowane i w 1998 roku otwarto drugi terminal . Hala terminalu ma aż 0,8 km długości! Zlokalizowano tu również liczne restauracje, centrum biznesowe, centrum odnowy biologicznej, czy hotel.

W 2003 roku rozpoczęła się budowa kolejnego terminalu, który pochłonął przeszło 4,5 miliarda dolarów !. Jednak trzeba przyznać, że ta inwestycja opłacała się. Nowoczesny terminal w kształcie ogromnego, podłużnego tunelu stał się kolejną perełką architektoniczną Dubaju.

>> Paryskie lotnisko ze stylowym wnętrzem? Zobacz jak lata się we Francji!

Lotnisko w Singapurze jest także niesamowite

Changi Airpot Singapore to jedno z najważniejszych lotnisk w całej Azji. W tym obiekcie największe wrażenie robi wykończenie wnętrze. Bardzo pomysłowe jest rozmieszczenie lamp oświetleniowych, które zostały zawieszone na cieniutkich linkach. Sam kształt lamp zbliżony jest do kropel wody, natomiast cieniutkie linki są zupełnie niewidoczne, daje to wrażenie jakby lampy lewitowały tworząc różnorodne kształty. Sama hala terminalu jest typową halą lotniska przestronna o aerodynamicznych kształtach, której przed wejściem zamontowano szklane daszki o nieregularnych kształtach.

Lotnisko w Korei Południowej

Icheon International Airport jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych lotnisk świata. Przez siedem lat, począwszy od roku 2005 lotnisko zostało uznane za najlepsze lotnisko świata przez Airports Council International. Lotnisko ma całkowicie nieregularne kształty. Szeroki tunel przechodzi przez halę równolegle do wejść. Na to rozwiązanie nałożono cienką obudowę przypominającą rozlaną kałużę wody. Przeszklone dachy tego elementu bardzo dobrze doświetlają wnętrze lotniska. Lotnisko oczywiście zaprojektowano w obłych kształtach aby jak najlepiej korespondowało z założoną funkcją.

Zurych Airport – jedno z największych lotnisk w Europie

Lotnisko w Zurychu ( znane także jako lotnisko Kloten) bardzo przypomina większego brata naszego lotniska im. F. Chopina na Okęciu. Bardzo podobny jest kształt głównego terminalu, a podobieństwo potęguje przeszklenie elewacji frontowej. Oczywiście lotnisko w Zurychu jest znacznie większe od terminalu na Okęciu.

Niemcy również mają swojego reprezentanta wśród lotnisk

Lotnisko w Monachium (Munich Airport) jest obiektem o bardzo ciekawie rozwiązanej konstrukcji hali głównej. Praktycznie całkowicie przeszklony terminal sprawia wrażenie niewidocznego i bardzo lekkiego. Lekkość potęguje wygięcie białego dachu, który przypomina wypukły materiał spadochronu. A wszystko to było możliwe dzięki niesamowitej stalowej konstrukcji, która pozwoliła na tworzenie ogromnych otwartych przestrzeni.

>> Zobacz najlepsze polsce lotniska! Wrocław, Lublin, Kielce

Jak prezentują się polskie lotniska

Trzeba przyznać, że pod kątem architektury nasze lotniska mogą konkurować z tymi najlepszymi na świecie. Oczywiście nasze terminale są dużo mniejsze i obsługują znacznie mniejszą liczbę pasażerów. Jednak nowe lotnisko w Lublinie czy terminal we Wrocławiu są architektonicznie perełkami polskiej architektury lotnisk. Charakteryzują się otwartymi przestrzeniami i lekkością, a często to właśnie decyduje o atrakcyjności najlepszych lotnisk na świecie.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe Munich Airport, materiały prasowe Dubai International Airport, Materiały prasowe Changi Singapore Airport, Kadellar / Wikimedia Commons
Data publikacji: 24.07.2012 13:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.