Architektura
ARCHITEKTURA

Zobacz najlepszy pawilon na świecie od Snøhetta

 • Komentarze

Pawilon projektu Snøhetta

Pawilon projektu Snøhetta, który stanął w surowym krajobrazie Norwegii, otrzymał tytuł najlepszego na świecie na World Architecture Festival 2011 w Barcelonie

Fot: zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta
 • Pawilon projektu Snøhetta

Purystyczny stalowo-drewniany prostopadłościan, który stanął w dziewiczym krajobrazie Norwegii otrzymał tytuł najlepszego pawilonu na świecie na ostatnim World Architecture Festival 2011 w Barcelonie. Niewielki budynek projektu uznanej norweskiej pracowni Snøhetta to połączenie najnowszych technologii z tradycyjnymi materiałami

Na zaproszenie norweskiej fundacji Wild Reindeer pracownia Snøhetta zaprojektowała obserwacyjny i informacyjny pawilon w Hjerkinn w Dovre.

Intrygujący budynek stanął w dziewiczym, górskim krajobrazie. Znajduje się na skraju Parku Narodowego Dovrefjell na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza. Z budynku roztacza się niesamowity widok na jeden z najwyższych masywów górskich w Norwegii - Snøhetta (zbieżność nazwy góry z nazwą pracowni - przypadkowa).

architektura w krajobrazie

Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilon jest połączeniem high-techu i tradycyjnej, wernakularnej architektury. Głównym celem jego powstania było stworzenie schronienia dla szkolnych grup i turystów, miejsca, gdzie przewodnicy górscy mogliby opowiadać o unikatowej faunie i florze oraz historii płaskowyżu góry Dovre.

Dovrefjell jest siedliskiem dzikich stad reniferów, piżmoszczurów, lisów arktycznych jak i całej masy endemicznych roślin. Długa historia okiełznania tego dzikiego zakątka zawiera w sobie zarówno podboje podróżników, jak i tradycje odbywania tam łowów, a nawet epizod z przemysłową aktywnością w postaci kilku kopalń. Każda z tych działalności odcisnęła piętno na tej ziemi.

Dzisiaj miejsce to przyciąga głównie turystów ze względu na piękno przyrody i krajobrazu. Dziki rejon obrósł także całą masa legend, mitów i opowieści, które są bardzo silne w norweskiej kulturze.

kontrastowy pawilon

Naturalny, kulturalny i mityczny krajobraz płaskowyżu był bardzo ważny dla architektów z biura Snøhetta, oparli na nim ideę formowania obiektu. Niewielki budynek o powierzchni zaledwie 75 metrów kwadratowych zbudowano na zasadzie kontrastu. Z zewnątrz tworzy go sztywna, geometryczna, prostopadłościenna forma. W środku jest miękki, organiczny, ciepły.

Obie te formy w pawilonie wyróżniono innym materiałem wykończeniowym. Zewnętrzną bryłę tworzą płyty z surowej, stalowej blachy, szorstkie w wyrazie i zimne. Dopełniają je szklane tafle panoramicznego okna.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
 • Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna
  Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna

  Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej

 • Hala sportowa w Bieruniu

  Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej

 • Bez dogmatu

  Historia renowacji barokowych wnętrz wiejskiego kościoła w Czechach to kronika odważnych posunięć hierarchów, lokalnej administracji i upartych projektantów z praskiego studia Qubus Design. Mieszanka baroku z klasyką designu, a nawet aluzjami do islamu, nie jest czystą prowokacją, lecz manifestem kulturowej otwartości we wnętrzu, które służyć będzie nie tylko liturgii, ale i świeckim imprezom dla miejscowej, niekoniecznie katolickiej społeczności więcej

 • Miasto w fotografii
  Miasto w fotografii

  Globalizacja, postęp techniczny i rozwój ekonomii radykalnie zmieniły obraz miasta, które stało się już nie tylko naszym codziennym środowiskiem życia, ale również miejscem, gdzie przede wszystkim odbywa się spektakl konsumpcji więcej

Autor: TM
Zdjęcia: zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta
Data publikacji: 7.11.2011 16:43
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.