Na zaproszenie norweskiej fundacji Wild Reindeer pracownia Snøhetta zaprojektowała obserwacyjny i informacyjny pawilon w Hjerkinn w Dovre.
Intrygujący budynek stanął w dziewiczym, górskim krajobrazie. Znajduje się na skraju Parku Narodowego Dovrefjell na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza. Z budynku roztacza się niesamowity widok na jeden z najwyższych masywów górskich w Norwegii - Snøhetta (zbieżność nazwy góry z nazwą pracowni - przypadkowa).
architektura w krajobrazie
Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilon jest połączeniem high-techu i tradycyjnej, wernakularnej architektury. Głównym celem jego powstania było stworzenie schronienia dla szkolnych grup i turystów, miejsca, gdzie przewodnicy górscy mogliby opowiadać o unikatowej faunie i florze oraz historii płaskowyżu góry Dovre.
Dovrefjell jest siedliskiem dzikich stad reniferów, piżmoszczurów, lisów arktycznych jak i całej masy endemicznych roślin. Długa historia okiełznania tego dzikiego zakątka zawiera w sobie zarówno podboje podróżników, jak i tradycje odbywania tam łowów, a nawet epizod z przemysłową aktywnością w postaci kilku kopalń. Każda z tych działalności odcisnęła piętno na tej ziemi.
Dzisiaj miejsce to przyciąga głównie turystów ze względu na piękno przyrody i krajobrazu. Dziki rejon obrósł także całą masa legend, mitów i opowieści, które są bardzo silne w norweskiej kulturze.
kontrastowy pawilon
Naturalny, kulturalny i mityczny krajobraz płaskowyżu był bardzo ważny dla architektów z biura Snøhetta, oparli na nim ideę formowania obiektu. Niewielki budynek o powierzchni zaledwie 75 metrów kwadratowych zbudowano na zasadzie kontrastu. Z zewnątrz tworzy go sztywna, geometryczna, prostopadłościenna forma. W środku jest miękki, organiczny, ciepły.
Obie te formy w pawilonie wyróżniono innym materiałem wykończeniowym. Zewnętrzną bryłę tworzą płyty z surowej, stalowej blachy, szorstkie w wyrazie i zimne. Dopełniają je szklane tafle panoramicznego okna.
- 1
- 2

-
Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej
-
Hala sportowa w Bieruniu
Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej
-
Bez dogmatu
Historia renowacji barokowych wnętrz wiejskiego kościoła w Czechach to kronika odważnych posunięć hierarchów, lokalnej administracji i upartych projektantów z praskiego studia Qubus Design. Mieszanka baroku z klasyką designu, a nawet aluzjami do islamu, nie jest czystą prowokacją, lecz manifestem kulturowej otwartości we wnętrzu, które służyć będzie nie tylko liturgii, ale i świeckim imprezom dla miejscowej, niekoniecznie katolickiej społeczności więcej
-
Globalizacja, postęp techniczny i rozwój ekonomii radykalnie zmieniły obraz miasta, które stało się już nie tylko naszym codziennym środowiskiem życia, ale również miejscem, gdzie przede wszystkim odbywa się spektakl konsumpcji więcej
