archirama.pl

Zobacz najlepszy pawilon na świecie od Snøhetta

Purystyczny stalowo-drewniany prostopadłościan, który stanął w dziewiczym krajobrazie Norwegii otrzymał tytuł najlepszego pawilonu na świecie na ostatnim World Architecture Festival 2011 w Barcelonie. Niewielki budynek projektu uznanej norweskiej pracowni Snøhetta to połączenie najnowszych technologii z tradycyjnymi materiałami

Pawilon projektu Snøhetta

Pawilon projektu Snøhetta, który stanął w surowym krajobrazie Norwegii, otrzymał tytuł najlepszego na świecie na World Architecture Festival 2011 w Barcelonie

Fot: zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta

Na zaproszenie norweskiej fundacji Wild Reindeer pracownia Snøhetta zaprojektowała obserwacyjny i informacyjny pawilon w Hjerkinn w Dovre.

Intrygujący budynek stanął w dziewiczym, górskim krajobrazie. Znajduje się na skraju Parku Narodowego Dovrefjell na wysokości 1250 metrów nad poziomem morza. Z budynku roztacza się niesamowity widok na jeden z najwyższych masywów górskich w Norwegii - Snøhetta (zbieżność nazwy góry z nazwą pracowni - przypadkowa).

architektura w krajobrazie

Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilon jest połączeniem high-techu i tradycyjnej, wernakularnej architektury. Głównym celem jego powstania było stworzenie schronienia dla szkolnych grup i turystów, miejsca, gdzie przewodnicy górscy mogliby opowiadać o unikatowej faunie i florze oraz historii płaskowyżu góry Dovre.

Dovrefjell jest siedliskiem dzikich stad reniferów, piżmoszczurów, lisów arktycznych jak i całej masy endemicznych roślin. Długa historia okiełznania tego dzikiego zakątka zawiera w sobie zarówno podboje podróżników, jak i tradycje odbywania tam łowów, a nawet epizod z przemysłową aktywnością w postaci kilku kopalń. Każda z tych działalności odcisnęła piętno na tej ziemi.

Dzisiaj miejsce to przyciąga głównie turystów ze względu na piękno przyrody i krajobrazu. Dziki rejon obrósł także całą masa legend, mitów i opowieści, które są bardzo silne w norweskiej kulturze.

kontrastowy pawilon

Naturalny, kulturalny i mityczny krajobraz płaskowyżu był bardzo ważny dla architektów z biura Snøhetta, oparli na nim ideę formowania obiektu. Niewielki budynek o powierzchni zaledwie 75 metrów kwadratowych zbudowano na zasadzie kontrastu. Z zewnątrz tworzy go sztywna, geometryczna, prostopadłościenna forma. W środku jest miękki, organiczny, ciepły.

Obie te formy w pawilonie wyróżniono innym materiałem wykończeniowym. Zewnętrzną bryłę tworzą płyty z surowej, stalowej blachy, szorstkie w wyrazie i zimne. Dopełniają je szklane tafle panoramicznego okna.

Ta chłodna bryła jest ramą dla drewnianego rdzenia, który w środku pawilonu formuje falującą ścianę, przechodzącą płynnie w rodzaj amfiteatru z szeregiem łukowo wygiętych ławek. Ten drewniany rdzeń widoczny jest również na tylnej elewacji.

Drewniana forma widoczna jest przez wielką witrynę z zewnątrz, wygląda niczym rzeźba wstawiona w gablotę. Wieczorem rozświetlone wnętrze przyciąga do siebie turystów.

najlepszy pawilon na świecie

Pawilon nawiązuje do tradycyjnych chat, z drugiej strony do jego budowy wykorzystano najnowsze techniki. Płynny kształt drewnianego rdzenia uzyskano dzięki zrobotyzowanej wycinarce oraz komputerowemu modelowi 3D.

Norwegian Wild Reindeer Centre Pavilon projektu Snøhetta otrzymał główną nagrodę na tegorocznym Światowym Festiwalu Architektury (World Architecture Festival 2011) w Barcelonie. Budynek zdeklasował inne obiekty w kategorii display (pawilon, obiekty pokazowe).

Snøhetta jest jedną z najbardziej utytułowanych norweskich pracowni architektonicznych. W 2009 roku otrzymała nagrodę Miesa van der Rohe za budynek opery w Oslo.

 

Czytaj też: Najlepszy budynek świata – Media-TIC w Barcelonie!

Autor: TM
Zdjęcia: zdjęcia dzięki uprzejmości pracowni Snøhetta
Data publikacji: 7.11.2011 16:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!