Architektura pięciu brył biurowców wchodzących w skład klastra przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu to projekt architektów z pracowni JEMS Architekci. Jeden z nich, oddany już do użytku, zajmuje siedziba największego w Polsce serwisu aukcyjnego Allegro. Cały kompleks, którego inwestorem jest firma 2Build stanie na działce o powierzchni 2,5 ha i będzie dysponował 50 tys. mkw powierzchni pod wynajem.
Architektura – nowoczesna ekologiczna bryła
Architektura Pixela to jedna z najnowocześniejszych i ekologicznych brył biurowych w Poznaniu. Wybudowany jest z zachowaniem standardów ekologicznych. Oznacza to, że bryła zyskała energooszczędne systemy i urządzenia. Wnętrza zaś wykończono naturalnymi materiałami bądź uzyskanymi z recyklingu.
Architektura bryły – zielony dach spełnia funkcję retencyjną
Dach bryły wyłożony jest substratem o grubości od 15 do 25 cm, na którym rosną gatunki bylin. Dzięki temu dach spełnia funkcje retencyjną (zatrzymuje od 50 do 70 procent opadów, termoizolacyjną, a także izolacji akustycznej.
Architektura terenu - bryły połączone zielonym dziedzińcem
Architektura pięciu brył biurowych wchodzących w skład inwestycji będzie połączona dziedzińcem. Wypełniony zielenią skwer będzie miejscem odpoczynku dla pracowników. Ta przestrzeń zostanie wyłączona z ruchu samochodowego ale można będzie się po nim poruszać rowerami.
Architektura – bryła przyjazna rowerzystom
W drewnianych wiatach obok Pixela znajduje się parking na 150 rowerów. Pracownicy po przejażdżce jednośladem mogą wziąć prysznic, przebrać się i mokre ubranie zostawić w suszarni, a suche w szatni.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
