archirama.pl

Zostań Alicją po drugiej stronie lustra – w pawilonie Olafura Eliassona w Warszawie!

W samym centrum Warszawy wylądował obcy obiekt. Jest czerwony i stoi na cienkich nóżkach. Przypomina stwora z „Wojny Światów”. Jednak to nie najazd Marsjan, a wyrafinowana instalacja artystyczna duńskiego artysty – Olafura Eliassona. Jego pawilon „Your reality machine” uświetnia kulturalny program Polskiej Prezydencji 2011. Uwaga! To architektura, która zaburza prawa fizyki

Olafur Eliasson pawilon

Olafur Eliasson zaprojektował dla Warszawy pawilon-rzeźbę. Obiekt „Your reality machine” uświetnia kulturalny program Polskiej Prezydencji 2011

Fot: Tomasz Malkowski

W szacownym otoczeniu skweru u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej w Warszawie, rzut beretem od Pałacu Namiestnikowskiego, pojawił się futurystyczny pawilon, będący bardziej rzeźbą niż zwykłym budynkiem. Nic dziwnego, zaprojektował go Olafur Eliasson, który działa na styku sztuki, architektury, dizajnu, nauki i prowokacji.

wodospady w Nowym Jorku

Ten duński artysta znany jest z karkołomnych realizacji na poły architektonicznych, które mają widza oczarować i przenieść na chwilę w inną rzeczywistość. W Nowym Jorku Olafur Eliasson zbudował… sztuczne wodospady o wysokości kilkudziesięciu metrów. Jeden z nich wypływał z pylonu ikony Wielkiego Jabłka – mostu Brooklyńskiego, kolejne trzy ze specjalnie zbudowanych rusztowań. W centrum Manhattanu można się było nagle poczuć jak nad wodospadem Niagara. Cud? Nie – to po prostu nieokiełznana wyobraźnia Eliassona!

Z kolei w olbrzymiej Hali Turbin londyńskiej Tate Modern artysta zapalił sztuczne słońce. Teraz zaczarował fragment Warszawy i jak zwykle okiełznał prawa fizyki!

Eliasson multiplikuje Warszawę

Pawilon „Your reality machine” (Maszyna twojej rzeczywistości) choć znacznie skromniejszy niż nowojorskie wodospady (które kosztowały, bagatela, 15 milionów dolarów), jest jednak niecodziennym wydarzeniem w Polsce. Obiekt z zewnątrz wygląda jak pojazd kosmiczny, jednak od środka otwiera zupełnie nowe, wirtualne perspektywy.

Wszystko za sprawą olbrzymiego kalejdoskopu, który zajmuje centralne miejsce w pawilonie. Zamiast dachu obiekt ma bowiem duży otwór obramowany z czterech stron wielkimi lustrami. Te zwielokrotniają odbicia własne oraz fragmentów otoczenia, multiplikuje się w nich konstrukcja pawilonu, która zdaje się ciągnąć w nieskończoność. Okoliczne budynki jak hotel Bristol, nagle duplikują się, troją, czworzą, mnożą w kolejnych odbiciach.

Dzieło Eliassona pozwala spojrzeć nagle na Warszawę z punktu widzenia Alicji po drugiej stronie lustra!

Można mieć tylko jeden zarzut dla artysty – niewielką funkcjonalność obiektu. Pawilon zamówił bowiem Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pawilon ma służyć różnym wydarzeniom artystycznym, spotkaniom z artystami, debatom, warsztatom. Jednak obiekt bez dachu, nie licząc niskich stropów po obwodzie, raczej może się nie sprawdzić przy polskim klimacie. A dzieło Eliassona ma służyć przez całą jesień, aż do końca naszej prezydencji w grudniu.

architektura źródłem… przyjemności

Olafur Eliasson wygrał w zeszłym roku zamknięty konkurs na projekt pawilonu. Pokonał 6 innych pracowni architektonicznych i artystów, w tym śląskie uznane biura jak KWK Promes, medusa group czy warszawską Centralę. Architekci proponowali bardziej funkcjonalne obiekty, jednak nie tworzyły tak bogatej i wieloznacznej iluzji jak projekt duńskiego artysty.

Jak powiedział Mirosław Bałka, przewodniczący jury konkursu na pawilon, argumentując wybór koncepcji Eliassona: Forma pawilonu ma być przede wszystkim źródłem przyjemności. Trudno się z tym nie zgodzić. „Your reality machine” dostarcza sporo frajdy! Kto mówił, że architektura zawsze musi być poważna i funkcjonalna?

 

Zobacz też: Tęczowe budynki – Olafur Eliasson koloryzuje architekturę

Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: Tomasz Malkowski
Data publikacji: 7.09.2011 10:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!