archirama.pl

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Życie w architekturze 2004

Najlepszy Budynek Warszawy 2002 - 2003 (użyteczność publiczna) - Siedziba Agory SA
Warszawa, ul.Czerska 8/10; autorzy: JEMS Architekci sp. z o.o.
Nagrodę przyznano za wytyczanie wysokich standardów architektonicznych, będących efektem znalezienia wyjątkowo trafnych środków projektowych dla przewidzianych funkcji przy jednoczesnym podkreśleniu aspektu integrującego i mobilizującego architektury. Dzięki nieszablonowym decyzjom budynek noszący widoczne piętno indywidualności autorskiej nie dominuje nad otoczeniem, lecz nobilituje.

Fot: Wojciech Kryński

Uroczystość wręczenia nagród, połączona z otwarciem pokonkursowej wystawy, odbyła się I 5 stycznia 2003 roku w siedzibie SARP-u w Warszawie. Tym razem profesjonalne, złożone z architektów jury oceniało budynki wzniesione w granicach Warszawy w latach 2002-2003. Konkurs ZYCIE W ARCHITEKTURZE nasza redakcja organizuje od 1995 roku. Jego celem jest promowanie dobrej, współczesnej architektury miejskiej, także wśród zwykłych odbiorców użytkowników. Dwie pierwsze oraz czwarta edycja dotyczyły Warszawy. Natomiast trzecia odbywała się w formule ogólnopolskiej — uczestniczyło w niej osiem miast. W sumie w konkursie ZYCIE W ARCHITEKTURZE w Warszawie wzięły udział już 893 budynki. Do piątej edycji zgłoszono 144 warszawskie obiekty, Były one oceniane w trzech kategoriach: użyteczności publicznej, domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Spośród 79 budynków wielorodzinnych, 48 obiektów użyteczności publicznej i 17 domów jednorodzinnych, do finału zakwalifikowało się 35 prac, które jury obejrzało i poddało ocenie podczas dwudniowego objazdu. Prezentujemy je w tym numerze "ARCHITEKTURY”. Konkursowi jak zwykle towarzyszył plebiscyt, w którym mieszkańcy Warszawy wybierali swój ulubiony budynek. Odbywał się on na łamach stołecznego dodatku Gazety Wyborczej”. Warszawiacy wybierali spośród I O zakwalifikowanych do finału i wytypowanych przez naszą redakcję obiektów użyteczności publicznej. Tym razem odnotowaliśmy wyjątkowo wysoką liczbę głosów — w sumie było ich 971 (Ulubieńcem Warszawy zostało Centrum Królewska, na które głosowało 331 osób; drugie miejsce zajęła siedzi ba Edipresse — 203 głosy, trzecie — Liberty Corner — 109 głosów). Nagrodą dla trzech osób wylosowanych spośród wszystkich uczestniczących w plebiscycie były konsultacje architektoniczne. Jury wysoko oceniło poziom obiektów zgłoszonych do tej edycji konkursu, podkreślając coraz lepszą jakość zarówno samych projektów architektonicznych, jak i wykonawstwa. Ryszard Jurkowski, prezes SARP i przewodniczący sądu konkursowego, podczas ceremonii rozdania nagród przedstawił nawet listę budynków, według niego godnych wzmianki, bo reprezentujących wysoką kulturę architektoniczną, które jednak ze względu na reguły konkursu i ograniczoną liczbę nominacji, nie zostały wyróżnione. Wybór laureata w kategoriach użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych nie stanowił dla czteroosobowego jury problemu. Natomiast przy wyłanianiu najlepszego budynku wielorodzinnego głosy jurorów prawie do ostatniej chwili rozkładały się po równo — dwa padły na Eko-Park, a dwa na realizację przy ulicy Fałata. Warto zaakcentować fakt, iż w piątej edycji konkursu brały udział wyjątkowe obiekty, takie jak Metropolitan czy siedziba Agory, które nawet z dzisiejszej perspektywy można uznać za swego rodzaju punkty przełomowe w historii warszawskiej architektury.

Źródło: "Architektura Murator" 03/2004
Autor: AD
Zdjęcia: Wojciech Kryński
Data publikacji: 17.06.2011 09:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!