O tytuł architektonicznego Ulubieńca Polski walczyć będzie 120 realizacji wybranych spośród 1064 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 45 projektów z województwa mazowieckiego, 16 obiektów z małopolskiego, 15 ze śląskiego, 12 z dolnośląskiego, 8 z lubelskiego, po 6 z wielkopolskiego i opolskiego, 3 z województwa pomorskiego, po 2 z łódzkiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego oraz po jednym z województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.
Wejdź na stronę i zagłosuj
Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu www.zyciewarchitekturze.pl i kliknąć w miniaturę wybranego obiektu. Ulubione budynki można odnaleźć według konkursowych kategorii, po nazwach pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały oraz po województwach, na terenie których się znajdują. Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zaprasza też internautów do zamieszczania krótkich uzasadnień dokonanego wyboru. Autorzy najciekawszych komentarzy otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród.
Rekordowa VII edycja
W VII edycji konkursu Życie w Architekturze (lata 2000-2012) wpłynęła rekordowa liczba 1075 zgłoszeń. Wśród nadesłanych projektów znalazło się 557 gmachów użyteczności publicznej, 213 budynków wielorodzinnych, 211 domów jednorodzinnych i 94 przestrzenie publiczne. W sumie to o ponad 30 procent obiektów więcej niż podczas poprzedniej edycji ogólnopolskiej, obejmującej lata 1989-1999 i aż o 50 procent więcej niż w tegorocznej edycji prestiżowego Word Architecture Festival, gdzie własne projekty zgłaszać mogą architekci z całego świata.
W pierwszym etapie profesjonalne jury wyłoniło 120 finalistów – realizacji, na które od 29 października internauci mogą głosować w specjalnym plebiscycie na Ulubieńca Polski. W drugim etapie spośród 120 projektów jury wybierze 12, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych wyróżnionych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publicznością prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta. Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, nagrody przyznanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku.
Konkurs Życie w Architekturze organizuje miesięcznik „Architektura-murator”. Partnerami VII edycji Konkursu są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zamieści wszystkie 1075 nadesłanych projektów na specjalnej podstronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
