Architektura
ARCHITEKTURA
Życie w Architekturze

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Głosuj na najlepszą realizację i wygraj nagrody

 • Komentarze

PGE Arena

Rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski – wejdź na stronę www.zyciewarchitekturz.pl, wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody

Fot: materiały prasowe
 • PGE Arena
 • Bolko loft
 • Centrum Nauki Kopernik
 • Terminal lotniska w Lublinie
 • Mocak w Krakowie
 • Muzeum Lotnictwa
 • Muzeum Wsi Opolskiej
 • Renoma
 • Sąd w Katowicach
 • Stacja stadion

W ramach Konkursu Życie w Architekturze, rusza internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. Internauci mogą głosować na jednego ze 120 finalistów konkursu. Wystarczy wejść na stronę www.zyciewarchitekturze.pl - wybierz najlepszy architektoniczny obiekt i zdobądź cenne nagrody.

O tytuł architektonicznego Ulubieńca Polski walczyć będzie 120 realizacji wybranych spośród 1064 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 45 projektów z województwa mazowieckiego, 16 obiektów z małopolskiego, 15 ze śląskiego, 12 z dolnośląskiego, 8 z lubelskiego, po 6 z wielkopolskiego i opolskiego, 3 z województwa pomorskiego, po 2 z łódzkiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego oraz po jednym z województwa kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.

Wejdź na stronę i zagłosuj

Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy wejść na stronę konkursu www.zyciewarchitekturze.pl i kliknąć w miniaturę wybranego obiektu. Ulubione budynki można odnaleźć według konkursowych kategorii, po nazwach pracowni architektonicznych, które je zaprojektowały oraz po województwach, na terenie których się znajdują. Redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zaprasza też internautów do zamieszczania krótkich uzasadnień dokonanego wyboru. Autorzy najciekawszych komentarzy otrzymają albumy o architekturze i sztuce, a troje z nich zaproszenia na uroczystą galę rozdania nagród.

Rekordowa VII edycja

W VII edycji konkursu Życie w Architekturze (lata 2000-2012) wpłynęła rekordowa liczba 1075 zgłoszeń. Wśród nadesłanych projektów znalazło się 557 gmachów użyteczności publicznej, 213 budynków wielorodzinnych, 211 domów jednorodzinnych i 94 przestrzenie publiczne. W sumie to o ponad 30 procent obiektów więcej niż podczas poprzedniej edycji ogólnopolskiej, obejmującej lata 1989-1999 i aż o 50 procent więcej niż w tegorocznej edycji prestiżowego Word Architecture Festival, gdzie własne projekty zgłaszać mogą architekci z całego świata.

W pierwszym etapie profesjonalne jury wyłoniło 120 finalistów – realizacji, na które od 29 października internauci mogą głosować w specjalnym plebiscycie na Ulubieńca Polski. W drugim etapie spośród 120 projektów jury wybierze 12, które nominowane będą do nagród głównych. Autorzy tych wyróżnionych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publicznością prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta. Ostatecznych zwycięzców, w tym laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, nagrody przyznanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku.

Konkurs Życie w Architekturze organizuje miesięcznik „Architektura-murator”. Partnerami VII edycji Konkursu są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zamieści wszystkie 1075 nadesłanych projektów na specjalnej podstronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

  Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 29.10.2012 09:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.