archirama.pl

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Jury wybrało zwycięzców konkursu

We wtorek w warszawskiej Zachęcie odbyła się otwarta dla publiczności prezentacja 12 najciekawszych przykładów polskiej architektury pierwszej połowy XXI wieku. Jury konkursowe wybralo również zwycięzców konkursu. Poznamy ich 5 grudnia 2012 roku podczas uroczystej gali.

19. Dzielnica

Projekt JEMS Architekci

Fot: materiały prasowe

Na ten jeden dzień do Warszawy przyjechali autorzy wszystkich realizacji nominowanych do nagród głównych w VII edycji konkursu Życie w Architekturze na najlepsze obiekty powstałe w latach 2000-2012 organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator”. Dla projektantów była to jedyna okazja, by osobiście przekonać jurorów i licznie przybyłą publiczność, że to właśnie ich realizacje zasługują na zwycięstwo i Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, a dla konkursowych sędziów, by przed ostateczną decyzją zadać architektom pytania o ich inspiracje, styl i sposób projektowania.

"Nie warto oszczędzać na architekturze"

- Dziękuję Państwu za tę pracę – mówił obecny na spotkaniu minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. - Mam nadzieję, że obiekty, które wybierzecie staną się pewną wskazówką dla inwestorów publicznych i przekonają ich, że nie warto oszczędzać na architekturze. Podkreślił, że choć budynki biorące udział w konkursie finansowane były z różnych źródeł, to większość tych służących kulturze powstała dzięki środkom unijnym. - Tylko w tym roku kosztem prawie miliarda złotych realizujemy ok. 200 tego typu projektówzauważył.

 Architektura na co dzień

Jurorów szczególnie interesowało, jak nominowane obiekty funkcjonują na co dzień, a także – zgodnie z założeniami konkursu – w jaki sposób wpływają na jakość naszego codziennego życia. Czy bliskość torów kolejowych nie jest uciążliwa dla mieszkańców? – pytała krytyk sztuki Anda Rottenberg autorów 19. Dzielnicy w Warszawie, którzy twierdzili, że dzięki inwestycji udało się odzyskać ogromny zdegradowany teren w sercu miasta. Jak próbowaliście minimalizować dyskomfort, którzy mogą odczuwać lokatorzy z powodu dużej liczby korytarzy – dociekał z kolei prezes SARP Jerzy Grochulski. Gdzie po zamianie w nowy miejski salon zaniedbanego placu przed Dworcem Głównym we Wrocławiu podziali się bezdomni? I czy na zielonych trawiastych wyspach przed budynkiem można siadać – chciał wiedzieć artysta Mirosław Bałka. Publiczność przyjeżdżająca na wrocławski stadion oczekuje udziału w swego rodzaju igrzyskach, czy projektując węzeł przesiadkowy, braliście pod uwagę te szczególne emocje? Czy wasz obiekt miał być częścią tego spektaklu? – pytała redaktor naczelna „Architektury-murator” Ewa P. Porębska przedstawicieli pracowni Zbigniewa Maćkowa. 

Wybrali zwycięzców

Po prezentacji w Zachęcie członkowie jury udali się na naradę. Głosowanie było tajne. Jego wyniki, a więc zwycięzców w poszczególnych kategoriach konkursu Życie w Architekturze (Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej, Najlepszy Budynek Wielorodzinny, Najlepszy Budynek Jednorodzinny, Najlepsza Przestrzeń Publiczna) oraz laureata Grand Prix, nagrody, którą przyzna Prezydent RP Bronisław Komorowski, poznamy 5 grudnia podczas oficjalnej gali.

Partnerem prezentacji była Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Głosuj na Ulubieńca Polski

Jeszcze tylko przez cztery dni internauci mogą głosować na najlepszy obiekt architektoniczny wybudowany w Polsce w XXI wieku. O tytuł Ulubieńca Polski walczy 120 finalistów wybranych przez jury konkursu Życie w Architekturze spośród rekordowej liczby 1064 zgłoszeń. Głosowanie odbywa się na stronie www.zyciewarchitekturze.pl i zakończy się 19 listopada o godz. 12.00.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.11.2012 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!