archirama.pl

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Rekordowa liczba zgłoszeń

Rekordową liczbę 1075 realizacji zgłoszono do VII edycji Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2000-2012. To ponad 30 proc. zgłoszeń więcej niż na poprzednią ogólnopolską edycję ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, która obejmowała lata 1989-1999, i aż 50 proc. zgłoszeń więcej niż na tegoroczną edycję prestiżowego World Architecture Festival, gdzie swoje projekty zgłaszają architekci z całego świata.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Rekordową liczbę 1075 realizacji zgłoszono do VII edycji Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2000-2012.

Fot: materiały prasowe

Wśród nadesłanych projektów znalazło się 557 gmachów użyteczności publicznej, 213 budynków wielorodzinnych, 211 domów jednorodzinnych i 94 przestrzenie publiczne. W pierwszym etapie konkursu ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, czyli już w środę 10 października, jury wyłoni 120 finalistów. Na te realizacje od 29 października będą mogli głosować internauci w plebiscycie na Ulubieńca Polski. Lista obiektów zostanie opublikowana na stronie www.zyciewarchitekturze.pl

W drugim etapie prac jury wybierze 12 nominacji do nagrody głównej. Autorzy nominowanych obiektów zaprezentują je podczas otwartej dla publiczności prezentacji, która odbędzie się 13 listopada w warszawskiej galerii Zachęta.

Gala finałowa 5 grudnia

Zwycięzców poznamy podczas finałowej gali 5 grudnia 2012 roku. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad Konkursem. Będzie to pierwsza w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Przyznane zostaną także nagrody w czterech kategoriach: użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna. Poza nagrodami jury, wyjątkową architekturę wyróżni również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Sportu i Turystyki.

Czytaj też o najbrzydszych budynkach świata

Po zakończeniu konkursu redakcja miesięcznika „Architektura-murator” zamieści wszystkie 1075 nadesłanych projektów na specjalnej stronie internetowej, co pozwoli stworzyć pierwszą w naszym kraju przekrojową prezentację polskiej architektury początku XXI wieku.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 9.10.2012 15:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!