archirama.pl

Żywa architektura współczesna – premiera książki

W nowym budynku ASP na warszawskim Powiślu odbędzie się premiera książki Lidii Klein o współczesnej architekturze organicznej, blobach i naśladowaniu natury przez architektów

Teoria architektury współczesnej: Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku

Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku, Lidia Klein, 2014

Fot: Fundacja Kultura Miejsca

Efektowne bloby, organiczne formy ikon architektury to najbardziej widoczne przejawy nurtu architektury organicznej. Lidia Klein w wydanej właśnie przez Fundację Kultura Miejsca książce „Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku” opisuje prace takich architektów jak John Frazer, Dennis Dollens, Alberto T. Estévez, Greg Lynn, Zbigniew Oksiuta, Lars Spuybroek, grupa UNStudio, Marcos Cruz, Steve Pike i Rachel Armstrong. Autorka omawia realizacje i projekty,  opisuje związki współczesnej architektury z badaniami DNA i zmianami społecznymi, sięga do obrazów popkultury. Premierze książki towarzyszy debata.

Spotkanie odbędzie się w nowym gmachu Akademii Sztuk Pięknych. Bryła oddana do użytku jesienią 2014 roku mieści Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną. W spotkaniu udział wezmą:

Edwin Bendyk, kierownik działu naukowego tygodnika POLITYKA, wykładowca Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością, pracownik Centrum Nauk Społecznych PAN.

dr Anna Nacher, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się teorią mediów w perspektywie kulturoznawczej, antropologią audiowizualności, bada nowe zjawiska w kulturze współczesnej i przemiany związane z procesami globalizacyjnymi.

dr Lidia Klein, autorka książki „Żywe architektury. Analogia biologiczna w architekturze końca XX wieku”. Lidia Klein jest historykiem sztuki, zajmuje się architekturą współczesną. W 2013 roku obroniła doktorat na Uniwersytecie Warszawskim, od 2013 roku kontynuuje naukę na Duke University. Wykładała na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i School of Form. Jest stypendystką Fundacji Fulbrighta i Fundacji Nauki Polskiej.

Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Architektura modyfikowana genetycznie”
5 grudnia 2014, piątek, godz. 18:00 – 20:00
Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną, ASP w Warszawie
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 39, aula na II piętrze


Autor: KZ
Zdjęcia: Fundacja Kultura Miejsca
Data publikacji: 3.12.2014 09:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!