Design
DESIGN

100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego

  • Komentarze

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego 

  • Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym
  • Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym
  • Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym
  • Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat. 

14 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego. Na wydarzenie przybyli zarówno projektanci, których dzieła trafiły na wystawę, jak i wielbiciele wzornictwa znad Wisły. Wystawa prezentuje najlepsze polskie przedmioty użytkowe, które powstały na przestrzeni ostatnich stu lat. Począwszy od prac Witkacego w stylu zakopiańskim, poprzez projekty artystów dwudziestolecia międzywojennego i PRL-u, aż po czasy współczesne.

Do Galerii trafiła między innymi niezwykła świecąca ścianka BUBBLES marki Puff-Buff. Jest dziełem Anny Siedleckiej i Radka Achramowicza. Innowacyjny, efektowny projekt prezentuje się świetnie zarówno w mieszkaniach, jak i przestrzeniach publicznych. Lekka i eteryczna ścianka przypomina błyszczące bańki mydlane. Ten niezwykły efekt projektanci uzyskali dzięki technologii pneumatycznej, która mimo swej delikatności, jest bardzo wytrzymała. Każda lampa jest wykonywana ręcznie, przy współpracy z lokalnymi producentami. Wykorzystanie powietrza jako budulca sprawia, że BUBBLES jest prawdziwym unikatem na rynku.

Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć ikony polskiego wzornictwa - fotela R58, zaprojektowanego w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego. Obecnie mebel jest produkowany przez firmę Vzór i dostępny w różnych wersjach kolorystycznych.

W Galerii można też zobaczyć przedmioty przeznaczone dla najmłodszych użytkowników. Specyficzny gust dziecka stanowi wyzwanie dla projektantów. Doskonale wie o tym marka ENDO, której designerskie koszulki zostały wyróżnione wśród przedmiotów dedykowanych najmłodszym. Zabawne napisy, wysokiej jakości bawełna i współpraca z najlepszymi polskimi artystami - to przepis marki na ubranka idealne.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 15 grudnia. Galeria Wzornictwa Polskiego będzie stałą częścią oferty Muzeum Narodowego.

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 10.01.2018 09:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.