archirama.pl

100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat. 

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego

Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego 

14 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego. Na wydarzenie przybyli zarówno projektanci, których dzieła trafiły na wystawę, jak i wielbiciele wzornictwa znad Wisły. Wystawa prezentuje najlepsze polskie przedmioty użytkowe, które powstały na przestrzeni ostatnich stu lat. Począwszy od prac Witkacego w stylu zakopiańskim, poprzez projekty artystów dwudziestolecia międzywojennego i PRL-u, aż po czasy współczesne.

Do Galerii trafiła między innymi niezwykła świecąca ścianka BUBBLES marki Puff-Buff. Jest dziełem Anny Siedleckiej i Radka Achramowicza. Innowacyjny, efektowny projekt prezentuje się świetnie zarówno w mieszkaniach, jak i przestrzeniach publicznych. Lekka i eteryczna ścianka przypomina błyszczące bańki mydlane. Ten niezwykły efekt projektanci uzyskali dzięki technologii pneumatycznej, która mimo swej delikatności, jest bardzo wytrzymała. Każda lampa jest wykonywana ręcznie, przy współpracy z lokalnymi producentami. Wykorzystanie powietrza jako budulca sprawia, że BUBBLES jest prawdziwym unikatem na rynku.

Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć ikony polskiego wzornictwa - fotela R58, zaprojektowanego w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego. Obecnie mebel jest produkowany przez firmę Vzór i dostępny w różnych wersjach kolorystycznych.

W Galerii można też zobaczyć przedmioty przeznaczone dla najmłodszych użytkowników. Specyficzny gust dziecka stanowi wyzwanie dla projektantów. Doskonale wie o tym marka ENDO, której designerskie koszulki zostały wyróżnione wśród przedmiotów dedykowanych najmłodszym. Zabawne napisy, wysokiej jakości bawełna i współpraca z najlepszymi polskimi artystami - to przepis marki na ubranka idealne.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 15 grudnia. Galeria Wzornictwa Polskiego będzie stałą częścią oferty Muzeum Narodowego.

Data publikacji: 10.01.2018 09:56

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.