archirama.pl

Polskie Oscary dizajnu rozdane! Konkurs Dobry Wzór 2011

Już po raz osiemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody Dobry Wzór dla najlepszych przedmiotów użytkowych na polskim rynku. Polski dizajn z roku na rok jest coraz lepszy. Królują mocne kolory i nowoczesne formy. Co więcej Polska staje się światową potęgą w dziedzinie produkcji meblowej

Dobry Wzór

Już po raz osiemnasty Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrody Dobry Wzór dla najlepszych przedmiotów użytkowych na polskim rynku

Fot: Marta Żylska

Dobry Wzór to polskie Oscary w dziedzinie sztuki użytkowej. To konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku, niezależnie od kraju ich pochodzenia. Organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1992 roku. Nagrody są najlepszym wskaźnikiem stanu polskiego dizajnu.

W tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór 2011 wpłynęło 172 zgłoszeń produktów i usług z których jury wybrało 81 finalistów, a z nich 7 laureatów.

 

Dobry design to dobry biznes

Konkurs Dobry Wzór promuje nie tylko dobry dizajn, ale i wzornictwo, które potrafi na siebie zarabiać. Nie od dziś wiadomo, że lepsza funkcja, efektywne zużycie materiałów i ergonomiczne rozwiązania są po prostu opłacalne. - Dobrej jakości wzornictwo jest na świecie postrzegane jako potężne narzędzie, które może być używane przez przedsiębiorstwa do zdobycia przewagi konkurencyjnej - zauważa Rafał Mozol z IWP.

Takim rozwiązaniem może poszczycić się firma Dynaxo Sp. z o.o. Dla której zespół projektowy Paweł Nowak, Stanisław Szyling i Małgorzata Brzóska – Nowak zaprojektowali gazową płytę grzewczą.

Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną technologię „gaz pod szkłem” ceramicznej płyty Dynacook X5. Jest to kuchnia gazowa, wyglądająca jak kuchnia elektryczna, będąca 50% tańsza w eksploatacji. Nowoczesny design, bezpieczeństwo, taniość i wygoda to cechy, które sprawiły, że produkt otrzymał również nagrodę w kategorii „Wzór roku 2011”od ministra gospodarki. Nagrody na gali wręczał jego zastępca Waldemar Pawlak. Produkt jest na rynku od 2010 roku.

Ergonomią i funkcjonalnością cechuje się lekki rower składany Strida. Waży tylko 9,6kg ( rowery górskie średnio 15 kg ), można zabrać go ze sobą wszędzie, a oryginalny design sprawia, że nie jeden hipster marzy o jego posiadaniu. Również dostępny w sprzedaży od 2010 roku.

 

Dobre biuro

W czasach kryzysu dla osób zapracowanych, długo siedzących przy komputerze w jednej pozycji został zaprojektowany fotel mPOSITION. Powstał w oparciu o wyniki najnowszych badań ergonomicznych optymalnej pozycji przy pracy. Przypomina leżankę – szezlong, a mechanizm synchro dopasowuje odchylenie oparcia do ciężaru ciała osoby. Na rynku dostępny od tego roku.

Tania i wygodna w eksploatacji jest również mała, przenośna drukarka fiskalna, która zapisuje kopie paragonu na karcie SD. Ponadto drukuje faktury VAT, współpracuje z kartami płatniczymi i zagęszcza druki oszczędzając papier. Dostępna od 2010 roku.

Lokalni przedsiębiorcy mogą natomiast zakupić automatyczny dystrybutor świeżego mleka. Automat dozuje wybraną przez klienta ilość mleka do butelki bądź przyniesionego naczynia. Gdy mleko w dystrybutorze się skończy dostawca jest o tym informowany SMS-em. 

Jury doceniło efektywność i zyskowność produktu, dzięki któremu skraca się droga mleka od producenta do klienta a ludność lokalna otrzymuje świeże mleko 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Producent: Techno Serwis Sp. z o.o. Sp. komandytowa. Na rynku od 2010 roku.

Dobra przestrzeń

Ożywieniu i oswojeniu przestrzeni publicznej sprzyjają takie ekologiczne projekty jak krata ochronna wokół drzew pełniąca również funkcję siedziska i stojaku na rower. Drzewo w mieście staje się tym samym bliższe i przyjaźniejsze.

Podobnie rzecz się ma z świecącą kostką brukową, która może identyfikować przestrzeń, informować czy ostrzegać przechodniów a zastosowanie diod LED i baterii słonecznych wpływa na to, że jest niezwykle tania w eksploatacji.

 

Poużywajmy sobie

Gala rozdania nagród odbyła się w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, 21 września, w Warszawie. Jej goście mieli możliwość obejrzeć premierę filmu „Poużywajmy sobie” w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej. Film to koprodukcja IWP oraz kanału DOMO+. W dokumencie o historii polskiego designu opowiadają min. Beata Bochińska, Krystyna Łuczak-Surówka, Michał Stefanowski.

Z filmu dowiadujemy się że w latach 60. byliśmy awangardą światowego wzornictwa, min. na przykładzie fotelu Romana Modzelewskiego, którego projekt z 1958 r. chcieli wykupić na licencji współpracownicy Le Corbusiera. Takie filmy uświadamiają nam jak ważną dziedziną życia i gospodarki było i jest wzornictwo.

Organizatorzy podkreślali również, że polskie firmy już zdają sobie z tego sprawę czego dowodem jest ilość zgłoszeń do konkursy Dobry Wzór.

 

Chcemy usług

W zeszłym roku po raz pierwszy włączono do konkursu na Dobry Wzór kategorię Sfera Usług. - Sednem usług jest tak na prawdę emocja pozytywna lub negatywna, jakiej doznajemy podczas zaspokajania naszej potrzeby poprzez korzystanie z usługi, czyli doświadczenie użytkownika. Zaprojektowanie emocji jest bardzo trudne, zatem właśnie w tym obszarze najdotkliwiej odczuwamy brak specjalistów - mówi dr Iwona Palczewska, dyrektor Pionu Badań i Rozwoju z IWP.

Wśród finalistów tegorocznej edycji w Sferze usług znalazły się min. telewizja bez abonamentu i umowy, Groupon, czy wspomniany już automat do sprzedaży świeżego mleka. Aby dobrze zaprojektować usługę potrzebni są więc specjaliści. Jesienią tego roku rusza pierwszy nabór na studia podyplomowe Zarządzanie projektowaniem usług na warszawskiej SGH.

 

Wszystkie finałowe produkty i usługi zobaczyć możemy do 25 listopada na specjalnej wystwie w IWP w Warszawie.

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: materiały prasowe producentów, Marta Żylska
Data publikacji: 26.09.2011 10:34

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.