archirama.pl

Świąteczna choinka w wersji hardkorowej! Wystawa w Goethe-Institut

Czy świąteczna choinka musi być zawsze zielona, ubrana w te same ozdoby, sztuczna albo żywa? Okazuje się, że jest więcej alternatyw. Goethe-Institut w Warszawie pokazuje, że bożonarodzeniowa choinka może być zabawna, zaskakująca, a nawet… szokująca. Tradycjonaliści pewnie załamią ręce, ale właśnie takie awangardowe choinki świąteczne stały się przedmiotem wystawy dizajnu prezentowanej przez Goethe-Institut

Ale choinka! – świąteczne choinki

Bez tytułu, Rebecca Hirneise (2009).  Wystawa „Ale choinka!” w Goethe-Institut.

Fot: www.goethe.de/warszawa

Święta i wigilia już tuż-tuż, na dniach rozpocznie się gonitwa zakupów, szał prezentów oraz jak zwykle odwieczny problem – co z choinką? Dlatego proponujemy w tym roku odrobinę nietypowych inspiracji. Bo może zamiast kupować choinkę wyciętą z lasu, można samemu sobie zrobić super ekologiczne drzewko bożonarodzeniowe na… środku głowy. Wystarczy dobrze przyciąć włosy maszynką.

Właśnie takie zaskakujące pomysły są tematem wystawy „Ale choinka!” prezentowanej w Goethe-Institut w Warszawie. Choinka świąteczna i jej ozdoby przedstawione są tam jako kreatywne prowokacje oraz źródła inspiracji artystycznej.

choinka świąteczna na przekór tradycji

Choinka to najbardziej popularny symbol Bożego Narodzenia, niepowtarzalna, wiecznie zielona ikona Świąt. Zdołała ona zakorzenić się na rozmaitych gruntach – religijnym, świeckim, kulturowym, komercyjnym, społecznym. Gości w domach, na świątecznych kiermaszach, w supermarketach i na rynkach miast – od Sztokholmu po Kapsztad, od Miami po Pekin.

W zależności od miejsca, jakie choinka świąteczna zajmuje w danej tradycji, i od perspektywy, z jakiej się ją postrzega, różne są jej oblicza: od tradycyjnego drzewka – prawdziwego lub sztucznego – udekorowanego według aktualnych mód, aż po ekologiczne i nonkonformistyczne konstrukcje z wikliny, tektury i drutu, czy aranżacje z przedmiotów codziennego użytku.

Dla autorów wystawy choinka jest materiałem do idealizowania, ironii, krytyki, szyderstwa, parodii, nonszalancji. Wszystko im się kojarzy z jednym – z choinką...

choinka w garnku na gorąco

Prezentowane na wystawie w warszawskim Goethe-Institut obiekty obejmują cały wachlarz bardzo indywidualnych i nieszablonowych interpretacji choinki, jak i nietypowe ozdoby. To zawekowana choinka, powieszona choinka, choinka w perfumach, choinka w garnku na gorąco...

Jakie reakcje wzbudzi wystawa w odbiorcach? Rozbawienie, zaskoczenie, wzruszenie ramionami, sprzeciw, a może zachwyt?

Projekt zatytułowany „Oh, Tannenbaum” jest realizowany w Państwowej Wyższej Szkole Dizajnu w Karlsruhe (HfG) od 2004 roku, kiedy dizajnerzy Johannes Marmon i Johannes Müller (jjoo design) po raz pierwszy zaprosili artystów do stworzenia własnych interpretacji świątecznego drzewka.

W tym roku wybrane prace zostaną zaprezentowane w 25 Instytutach Goethego na całym świecie, w Warszawie i Krakowie oraz w innych miastach na wszystkich kontynentach, m.in. w Abu Dhabi, Kurytybie, Montrealu, w Wellington czy Yaoundé.

info o wystawie

CO?

Wystawa „Ale choinka!”

KIEDY?

1–23.12.2011

wystawa czynna codziennie oprócz niedziel w godz. 09.00-19.00

GDZIE?

Goethe-Institut

ul. Chmielna 13a, Warszawa

 

więcej inspiracji choinkowych na: www.ohtannenbaum.org

Źródło: www.goethe.de/warszawa
Autor: TM
Zdjęcia: www.goethe.de/warszawa, www.ohtannenbaum.org
Data publikacji: 2.12.2011 10:26

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.