Święta i wigilia już tuż-tuż, na dniach rozpocznie się gonitwa zakupów, szał prezentów oraz jak zwykle odwieczny problem – co z choinką? Dlatego proponujemy w tym roku odrobinę nietypowych inspiracji. Bo może zamiast kupować choinkę wyciętą z lasu, można samemu sobie zrobić super ekologiczne drzewko bożonarodzeniowe na… środku głowy. Wystarczy dobrze przyciąć włosy maszynką.
Właśnie takie zaskakujące pomysły są tematem wystawy „Ale choinka!” prezentowanej w Goethe-Institut w Warszawie. Choinka świąteczna i jej ozdoby przedstawione są tam jako kreatywne prowokacje oraz źródła inspiracji artystycznej.
choinka świąteczna na przekór tradycji
Choinka to najbardziej popularny symbol Bożego Narodzenia, niepowtarzalna, wiecznie zielona ikona Świąt. Zdołała ona zakorzenić się na rozmaitych gruntach – religijnym, świeckim, kulturowym, komercyjnym, społecznym. Gości w domach, na świątecznych kiermaszach, w supermarketach i na rynkach miast – od Sztokholmu po Kapsztad, od Miami po Pekin.
W zależności od miejsca, jakie choinka świąteczna zajmuje w danej tradycji, i od perspektywy, z jakiej się ją postrzega, różne są jej oblicza: od tradycyjnego drzewka – prawdziwego lub sztucznego – udekorowanego według aktualnych mód, aż po ekologiczne i nonkonformistyczne konstrukcje z wikliny, tektury i drutu, czy aranżacje z przedmiotów codziennego użytku.
Dla autorów wystawy choinka jest materiałem do idealizowania, ironii, krytyki, szyderstwa, parodii, nonszalancji. Wszystko im się kojarzy z jednym – z choinką...
choinka w garnku na gorąco
Prezentowane na wystawie w warszawskim Goethe-Institut obiekty obejmują cały wachlarz bardzo indywidualnych i nieszablonowych interpretacji choinki, jak i nietypowe ozdoby. To zawekowana choinka, powieszona choinka, choinka w perfumach, choinka w garnku na gorąco...
Jakie reakcje wzbudzi wystawa w odbiorcach? Rozbawienie, zaskoczenie, wzruszenie ramionami, sprzeciw, a może zachwyt?
Projekt zatytułowany „Oh, Tannenbaum” jest realizowany w Państwowej Wyższej Szkole Dizajnu w Karlsruhe (HfG) od 2004 roku, kiedy dizajnerzy Johannes Marmon i Johannes Müller (jjoo design) po raz pierwszy zaprosili artystów do stworzenia własnych interpretacji świątecznego drzewka.
W tym roku wybrane prace zostaną zaprezentowane w 25 Instytutach Goethego na całym świecie, w Warszawie i Krakowie oraz w innych miastach na wszystkich kontynentach, m.in. w Abu Dhabi, Kurytybie, Montrealu, w Wellington czy Yaoundé.
info o wystawie
CO?
Wystawa „Ale choinka!”
KIEDY?
1–23.12.2011
wystawa czynna codziennie oprócz niedziel w godz. 09.00-19.00
GDZIE?
Goethe-Institut
ul. Chmielna 13a, Warszawa
więcej inspiracji choinkowych na: www.ohtannenbaum.org