archirama.pl

Angielskie ogrody: nowe trendy, najlepsi projektanci, zielone ściany i bryły

Chelsea Flower Show to najważniejsza wystawa ogrodnicza w Wielkiej Brytanii. Tu zobaczyć można nowe trendy w projektowaniu ogrodów, bryły mebli ogrodowych, nowe odmiany roślin; całą imprezę otwiera przedstawiciel rodziny królewskiej, a relację z targów nadaje BBC...

Chelsea Flower Show 2014, nowe trendy

Chelsea Flower Show 2014. Nowe trendy w ogrodnictwie i nie tylko 

Fot: http://re-actor.net

Maj to pracowity czas dla brytyjskich ogrodników, ale nawet najbardziej zajęci porzucają grabki, by usiąść przed telewizorem – gdy trwa Chelsea Flower Show.
Od wieku każdego roku pod koniec maja Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze przygotowuje prestiżową wystawę przedstawiającej to, co najlepsze w sztuce ogrodów.

Wystawa została zorganizowana po raz pierwszy w 1913 roku. Miała słabsze momenty – wojna nie sprzyja uprawie kwiatów – ale od lat cieszy się dużą popularnością i prestiżem. To właśnie w Chelsea można zobaczyć najnowsze trendy w ogrodnictwie. Warzywa jako rośliny dekoracyjne? Japońskie ogrody? Nowe bryły mebli ogrodowych? Wszystkie nowości, zanim zdobędą popularność, najpierw testowane są w ogrodach pokazowych.

Ogród angielski i zrównoważony rozwój

W 2014 roku trwa moda na ekologię. Na tegorocznym Chelsea Flower Show oglądać można między innymi RBC Waterscape Garden. W tym pokazowym ogrodzie zastosowano różne rozwiązania, pomagające w zatrzymaniu i wykorzystaniu wody deszczowej.

Chelsea flower show 2014: nagrody


W tym roku nagrodę za najlepszy ogród pokazowy otrzymał Luciano Giubbilei, sponsorowany przez producenta szampana Laurent-Perrier. Taka współpraca to norma na Chelsea Flower Show. Znane firmy patronują cenionym ogrodnikom, ponosząc często niebagatelne koszty założenia ogrodu. Projekt Giubbileiego to zestawienie geometrycznego planu, żywych brył roślin – formowany żywopłot połączony z betonowym ogrodzeniem – i lekkiej zieleni, z nieformalnymi roslinami w rodzaju łubinu czy ziół.


Nowe trendy. Angielski ogród oczyma duszy


Za inwencję nagrodę otrzymał LDC Design. Projekt The Mind's Eye przygotowany został dla brytyjskiej instytucji zajmującej się problemami osób niewidomych, odwołuje się więc nie tylko do wzroku, ale też innych zmysłów. Intensywnie pachnące rośliny, szum kaskad wody i kontrasty faktur to niektóre środki, za pomoca których projektanci docierają do odwiedzających ogród.

Trzecią z głównych nagród otrzymał Kazuyuki Ishihara za swój „Raj na ziemi”, inspirowany sztuką wschodnich ogrodników i baśnią o ogrodzie, do którego nie można wrócić.
Więcej – w galerii.

Zdjęcia: http://re-actor.net
Data publikacji: 23.05.2014 15:01

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.