Design
DESIGN

Architektura wnętrz: jubileusz klasycznego krzesła Panton One

  • Komentarze

Urodziny krzesła w stylu skandynawskim. Panton One obchodzi jubileusz

Model Panton One z oferty Montana Møbler A/S

Fot: Inspiratique - materiały prasowe

Minęło 60 lat od pierwszej prezentacji krzesła Panton One. Bryła zaprojektowana przez Vernera Pantona to jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów stylu skandynawskiego

Lekka, ażurowa bryła metalowego krzesła została zaprojektowana w 1955 roku przez Vernera Pantona. Model Panton One wszedł do historii designu i można go zobaczyć w wielu albumach o stylu skandynawskim. Produkcja krzesła rozpoczęła się na nowo w 2003 roku i mebel dostępny jest w ofercie Montana Møbler A/S. O powodzeniu projektu zadecydowały te same cechy, które przyczyniły się do sukcesu stylu skandynawskiego: nowoczesna bryła, wygoda i funkcjonalność, czysta forma. Co ważne, krzesło pasuje do różnych stylistyk architektury wnętrz.

Verner Panton zaprojektował swoje krzesło dla restauracji w Ogrodach Tivoli w Kopenhadze, ale mebel sprawdza się równie dobrze w małych mieszkaniach albo apartamentach. Wersja dostępna w ofercie firmy Montana występuje w 15 różnych odcieniach.

Producent stara się zająć nowe nisze i oprócz Panton One oferuje całą rodzinę pokrewnych modeli. Wśród nich Panton One lounge, Panton One bar – krzesło barowe, a także wersje do kuchni i pokoju dziecięcego, zaprojektowane podobno na podstawie pomysłów  Vernera Pantona.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.