Design w przestrzeni publicznej
Akcja Więcej światła! to pierwsza publiczna prezentacja testowej realizacji projektu Reflex zaprojektowanej przez Joannę Piaścik z pracowni Dingflux. Instalacja z lśniących sześciobocznych modułów zamontowana została na ścianie domu przy ul. Szpitalnej 1 w warszawskim śródmieściu. Panele będą doświetlać ciemne mieszkania naprzeciw.
Konkurs BMW
Projekt Joanny Piaścik zdobył pierwszą nagrodę w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS, zorganizowanym przez BMW Group Polska oraz Fundację Bęc Zmiana. Propozycje zgłaszane przez uczestników konkursu miały przyczynić się do poprawiający jakości życia w mieście. Jak podkreśla Bogna Świątkowska, prezeska fundacji Bęc Zmiana, o decyzji jury zadecydowały uniwersalność pracy, możliwość zrealizowania jej w różnych lokalizacjach, a przede wszystkim funkcjonalność – rozwiązanie konkretnego problemu.
Reflex słuzy do doświetlenia fasad budynków i podwórek. Źródłem światła jest samo słońce, promienie odbijają się w specjalnie przygotowanych ekranach. Światło padające na południową czy południowo-wschodnią elewacje kierowane są do niedoświetlonych mieszkań po drugiej stronie podwórza. Powierzchnia odbijająca światło wykonana jest z aluminiowych, modularnych elementów. Powierzchnia modułu pokryta została strukturalnym lakierem rozpraszającym światło. Dzięki temu oświetlenie jest bardziej równomierne. Układ „skrzydełek” na powierzchni paneli został dostosowany do lokalizacji tak, by światło trafiało do mieszkań.
Instalację można dostosować do konkretnego miejsca, ale same panele mogą mieć uniwersalne zastosowanie. Elementy można mocować obok siebie i pokryć nimi dowolnie duże powierzchnie o różnych kształtach.
Test instalacji
Reflex przy Szpitalnej to pierwsza, testowa realizacja projektu, przygotowana we współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej. Dr inż. Michał Makowski opracował szczegóły instalacji, dostosowując ją do wybranego miejsca i warunków oświetlenia. Możliwe są także realizacje w innych miejscach – projektem zainteresowały się władze Szczecina. Być może, dostępne będą także mniejsze moduły do montażu we wnętrzach.
Testowa realizacja Reflexu zostanie pokazana w ramach tegorocznej edycji projektu Synchronizacja, w 2015 roku zorganizowanej pod hasłem Konkret (Dziury w całym). Projekt realizowany jest przez Fundację Bęc Zmiana dzięki dofinansowaniu od m.st. Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-
Plac Europejski to przestrzeń publiczna, która ma odpowiadać potrzebom mieszkańców. Powstała więc kolejna inicjatywa: otwarty konkurs „Art Walk Open Call 2017”, organizowany przez Fundację „Sztuka w Mieście”. Swoje koncepcje konkursowe można zgłaszać od 22 marca 2017. więcej
-
Już w 2017 roku ma ruszyć przebudowa obszaru dawnego placu dworcowego w Bogatyni. Powstanie tu główny rynek miasta. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym. Konkurs na projekt zagospodarowania przestrzeni wygrała pracownia Pikul Architekci. więcej
-
Art Walk to nietuzinkowy pomysł na organizację przestrzeni publicznej. Znajdujące się na pl. Europejskim pawilony, wygrały w konkursie Best of Year Awards. Jest to kolejne wyróżnienie dla projektu architekta Przemysława Mac Stopy z pracowni Massive Design. więcej
-
Konkurs na projekt rzeźby, która ma stanąć na jednym z wrocławskich osiedli ogłosiła Archicom S.A. więcej

- DESIGN: Plac Europejski w Warszawie czeka na projekt wystawy w przestrzeni publicznej – rozpoczął się konkurs
- ARCHITEKTURA: Projekt nowej przestrzeni miejskiej w Bogatyni
- ARCHITEKTURA: Przestrzeń publiczna w Warszawie doceniona w międzynarodowym konkursie
- DESIGN: Rzeźba w przestrzeni publicznej. Konkurs
- DESIGN: Konkurs architektoniczny – trzy zdroje w przestrzeni publicznej