Design
DESIGN
Błąd w sztuce nie musi być błędem

Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa designu, czyli o błędzie w procesie projektowym

  • Komentarze

Błądzić jest rzeczą. Nienormatywna wystawa designu, czyli o błędzie w procesie projektowym

Ceramika projektu Kariny Marusińskiej

Fot: materiały prasowe
  • design-bledzic-jest-rzecza-bwa-w-tarnowie/design-bledzic-jest-rzecza-bwa-w-tarnowie (1)
  • design-bledzic-jest-rzecza-bwa-w-tarnowie/design-bledzic-jest-rzecza-bwa-w-tarnowie (3)

Błądzić jest rzeczą to wystawa designu ukazująca istotę błędu w procesie twórczym. Błędu, który będąc momentem przełomu, wytycza nowe drogi i przynosi nieoczekiwany sukces. Nowy wymiar błędu w sztuce zaprezentowany zostanie na wystawie Błądzić jest rzeczą.

Plama, niewłaściwy kolor czy nieprzewidziane reakcje tworzywa to błędy z jakimi możemy sie spotkać w procesie projektowym. Błędy, które jak się okazuje - błędem być nie muszą. W tym kontekście nabierają one nowego znacznia i przedstawiają w zupełnie innym świetle funkcjonujące już na co dzień przedmioty.

Błędy, które akceptujemy

Podczas wystawy Błądzić jest rzeczą zobaczymy m.in. kanoniczne sprzęty ukazane w nowym świetle. Sprzęty, do których wyglądu już dawno przywykliśmy nie zdając sobie sprawy z tego, że stoi za nimi pomyłka. Wystawa zaprezentuje jakie błędy w procesie przemysłowym i składowaniu może "zaakceptować" np. ceramika. Zobaczymy także nożyczki, których aktualny wygląd został zdeterminowany przez przypadkową decyzję. W ramach wystawy poruszona zostanie przede wszystkim kwestia projektów, w których przypadkowy błąd nadaje przedmiotowi nową funkcję. Projekty, w których na skutek upływu czasu klasyczne obiekty w uwspółcześnionej wersji stają się wyjątkowym przedmiotem designu.

Centralnym punktem wystawy będzie prezentacja dwóch prac, które zostały wyłonione w konkursie na komentarz odnośnie błędu w designie.

Otwarcie nienormatywnej wystawy Błądzić jest rzeczą  odbędzie się 6 grudnia 2013 roku o godzinie 18:00 w BWA w Tarnowie - Instytucji Kultury Miasta Tarnowa przy ulicy Słowackiego 1 w Tarnowie. Wystawa potrwa do 26 stycznia 2014 roku.

przeczytaj rowniez
Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 12.11.2013 16:42
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.