Organizowany przez firmę KOŁO konkurs architektoniczny zmienił wiele, jeśli chodzi o postrzeganie roli toalet w przestrzeni publicznej. Dług traktowane były one jako miejsce niezbędne, ale nieco wstydliwe. Takie, którego lepiej nie pokazywać. Nic dziwnego, że wiele miejskich szaletów dosłownie zepchnięto do podziemia. W polskich miastach znajdowały się one często pod powierzchnią gruntu. Do dość nieprzyjemnych, często cuchnących toalet publicznych trzeba było schodzić po stromych schodach, a o istnieniu obiektu niejednokrotnie świadczyły tylko dyskretne znaczki.
Tymczasem na konkursy architektoniczne KOŁA trafiały często projekty efektownych, funkcjonalnych brył. Chyba najbardziej efektowną realizacją tego rodzaju jest nadwiślańska toaleta publiczna koło Stadionu Narodowego w Warszawie, połączona z kawiarnią i tarasem widokowym kosztowna budowla.
XVI Konkurs „Projekt Łazienki” Gdynia 2014 także przyniósł całkiem sporo interesujących zgłoszeń. Jednym z nich jest projekt pracowni Adam Wierciński Architekt. Bryła toalety z architektonicznego betonu ze względu na niewielką skalę obiektu kojarzy się z miejską rzeźbą. Główny koncept polega na dyskretnym połączeniu wnętrza budynku i otoczenia. Zamiast zwykłych okien, projektant wyko-rzystał prosty system luster, zmieniając bryłę w wielki peryskop. „Oko” instrumentu sięga na wyso-kość 4 metrów, ponad bulwar i spacerowiczów, spogląda wprost na morze.
Monolityczna, betonowa bryła budynku swój kształt zawdzięcza ukrytej konstrukcji peryskopu, jednak dzięki wyoblonemu podcieniowi i użytym surowym materiałom, budynek swoim profilem przypomina pobliski falochron, silnie wpisując się w miejscowy krajobraz – podkreśla autor.
Nadmorski peryskop - toaleta publiczna
Gdynia, Polska
Projekt Adam Wierciński Architekt (www.adamwiercinski.pl) 2014
