archirama.pl

Bryła z surowego betonu. Wewnątrz toaleta z peryskopem...

Architektura Gdyni: nietypowy projekt toalety publicznej dla Gdyni przygotował architekt Adam Wierciński

Architektura Gdyni: projekt toalety publicznej

Bryła toalety publicznej ukształtowana została przez umieszczoną wewnątrz instalację - w wysuniętej w stronę morza części mieści się górne lustro peryskopu

Fot: Adam Wierciński Architekt

Organizowany przez firmę KOŁO konkurs architektoniczny zmienił wiele, jeśli chodzi o postrzeganie roli toalet w przestrzeni publicznej. Dług traktowane były one jako miejsce niezbędne, ale nieco wstydliwe. Takie, którego lepiej nie pokazywać. Nic dziwnego, że wiele miejskich szaletów dosłownie zepchnięto do podziemia. W polskich miastach znajdowały się one często pod powierzchnią gruntu. Do dość nieprzyjemnych, często cuchnących toalet publicznych trzeba było schodzić po stromych schodach, a o istnieniu obiektu niejednokrotnie świadczyły tylko dyskretne znaczki.

Tymczasem na konkursy architektoniczne KOŁA trafiały często projekty efektownych, funkcjonalnych brył. Chyba najbardziej efektowną realizacją tego rodzaju jest nadwiślańska toaleta publiczna koło Stadionu Narodowego w Warszawie, połączona z kawiarnią i tarasem widokowym kosztowna budowla.

XVI Konkurs „Projekt Łazienki” Gdynia 2014 także przyniósł całkiem sporo interesujących zgłoszeń. Jednym z nich jest projekt pracowni Adam Wierciński Architekt. Bryła toalety z architektonicznego betonu ze względu na niewielką skalę obiektu kojarzy się z miejską rzeźbą. Główny koncept polega na dyskretnym połączeniu wnętrza budynku i otoczenia. Zamiast zwykłych okien, projektant wyko-rzystał prosty system luster, zmieniając bryłę w wielki peryskop. „Oko” instrumentu sięga na wyso-kość 4 metrów, ponad bulwar i spacerowiczów, spogląda wprost na morze.
 
Monolityczna, betonowa bryła budynku swój kształt zawdzięcza ukrytej konstrukcji peryskopu, jednak dzięki wyoblonemu podcieniowi i użytym surowym materiałom, budynek swoim profilem przypomina pobliski falochron, silnie wpisując się w miejscowy krajobraz – podkreśla autor.


Nadmorski peryskop - toaleta publiczna
Gdynia, Polska
Projekt Adam Wierciński Architekt (www.adamwiercinski.pl) 2014

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Kowalski/Wierciński/Wrzeszcz, Adam Wierciński Architekt
Data publikacji: 30.09.2014 14:01

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.