Design
DESIGN

Bryły odlewane z drewna?

  • Komentarze

Bryły mebli Camus Collection

Krzesło Sara Bond

Fot: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Meble Camus Collection mają tak płynne kształty, jakby zostały uformowane w formie, a nie wycięte klasycznymi narzędziami z drewna

Nowa secesja

Meble marki Camus Collection produkowane są ręcznie w gminie Requena w Walencji. To stamtąd pochodzi czterech założycieli firmy.  Za wzornictwo odpowiada Paco Camús, postać barwna i znana z wszechstronności. Absolwent wydziału wzornictwa przemysłowego, po studiach zajął się rysowaniem komiksów, a później m.in. ilustracją, malarstwem, fotografią architekturą – i pisaniem poezji. Zajmując się tak różnymi dziedzinami, wykształcił bardzo charakterystyczny styl. Klasyczny, ale nie naśladujący bezpośrednio dawnych wzorów, śmiało operujący bryłą i fakturą, ale pasujący do różnych wnętrz.

Camús stawia na świetne rzemiosło i tradycyjne materiały. Część prac wykonują ręcznie ebeniści, do niektórych procesów wykorzystywane są z kolei sterowane cyfrowo obrabiarki. Jego meble wykonywane są z drewna orzecha amerykańskiego, alabastru, szkła i szczotkowanego metalu. Woskowane drewno ma przyjemną fakturę, a płynne kształty zachęcają do badania bryły dotykiem.

Co do dotykania – firma sugeruje regularną konserwację powierzchni, dodając do każdego zakupu zgrabne drewniane pudełeczko z woskiem, papierem ściernym i ściereczką.  Kunsztowne stolarskie łączenia są podkreślone odpowiednio dobranymi kolorami drewna, powierzchnie płynnie wymodelowane. Przy tym większość mebli wydaje się być praktyczna. Mam wątpliwości co do krzeseł z przypominającymi żądło oparciami (model Lady Sting), ale już fotele z wyplatanymi siedziskami wyglądają na wygodne.
W kolekcji są między innymi krzesła, stoliki i szafki, a także przedmioty ozdobne.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.