archirama.pl

Co zobaczyć w Kopenhadze? Muzeum Designu

W Kopenhadze, mateczniku stylu skandynawskiego, nietrudno o dobry design. Podczas zwiedzania miasta warto zajrzeć do Designmuseum Danmark

Styl skandynawski czy japoński?

Spotkanie stylu skandynawskiego i japońskiej estetyki. Learning from Japan

Fot: Pernille Klemp, materiały prasowe Duńskiego Muzeum Designu

Duńskie muzeum designu

W murach rokokowego pałacyku, w XVIII wieku mieszczącego pierwszy duński szpital, mieści się największa w kraju kolekcja duńskiego i międzynarodowego wzornictwa. Założona u schyłku XIX stulecia kolekcja miała praktyczne przeznaczenie, służąc edukacji. Jako dobry wzorzec, miała poprawiać jakość duńskiej produkcji przemysłowej. Drugim jej celem była edukacja i wyrabianie gustu odbiorców.

Warto zobaczyć

W zbiorach muzeum znajdują się ikony designu XX wieku: meble, lampy, tekstylia. Niektóre z nich wyeksponowano aranżując idealne wnętrza z epoki, np. psychodeliczny, wypełniony kolorowym plastikiem pokój z szalonych lat 60. Inne obiekty zestawiono tematycznie, komponując galerię krzeseł z kolejnych dekad czy oświetlenia.
Duńskie muzeum designu szczyci się również bogatą kolekcją strojów i tkanin, od osiemnastowiecznych butów po tapiserie produkowane według projektów Matisse’a i modę z lat 90. XX wieku. Do niedawna dostęp do tych zbiorów był ograniczony, ale w 2014 roku muzeum zaprosiło miłośników mody na nową wystawę stałą. Trafiło na nią około 350 obiektów, od ludowych haftów po toalety na wielkie bale. Sercem kolekcji są stroje z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Architektura Japonii

Muzeum regularnie organizuje godne uwagi wystawy czasowe, takie jak Learning from Japan (2015/2017). Kuratorzy zaprezentowali ok. 400 obiektów, od drzeworytów, przez tkaniny po meble. Eksponaty podzielić można na dwie grupy, wyroby japońskie oraz ich duńskie odpowiedniki. Na przykładzie prac kilkunastu projektantów przedstawione zostały niektóre relacje między stylem skandynawskim a tradycyjnym japońskim rzemiosłem. Moda na japońszczyznę odegrała większą lub mniejszą role w całej Europie. W przypadku Skandynawii dalekowschodnie inspiracje nie ograniczały się do dekoracyjnych motywów. Zdaniem twórców wystawy źródła podobieństw między Danią a Japonią leżą m.in. w ubóstwie miejscowych surowców takich jak rudy metali. Stąd też w obu krajach rozmaitość wyrobów z drewna i ceramiki, zarówno w budownictwie jak i wyposażeniu wnętrz. Najwyraźniej podobne są też upodobania estetyczne mieszkańców obu krajów. Barwną historię inspiracji Japonią przedstawia książka Japan in Danish Art and Design 1870-2010 autorstwa Mirjam Gelfer-Jørgensen, kuratorki wystawy. Dla miłośników sztuki z Nipponu – godna uwagi pozycja.

Co kupić w Kopenhadze

Wprawdzie w stolicy Danii nie brakuje efektownych wystaw i świetnie zaopatrzonych sklepów, ale niewielki sklepik muzealny jak najbardziej zasługuje na uwagę, zwłaszcza, gdy szuka się niesztampowych pamiątek z podróży. Do wyboru są między innymi naczynia, gadżety, zgrabna biżuteria (ze szlachetnych metali albo kolorowych tworzyw sztucznych), przedmioty z drewna i metalu. Wśród setek przedmiotów trudno znaleźć coś byle jakiego i źle wykonanego – rzecz wcale nie tak często spotykana w muzeach. Na półkach są też oczywiście albumy i książki o wzornictwie z czterech stron świata.

Więcej informacji
Designmuseum Danmark Bredgade 68 / 1260 København K - Kopenhaga, Dania
designmuseum.dk

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Pernille Klemp, materiały prasowe Duńskiego Muzeum Designu, materiały prasowe Designmuseum Danmark
Data publikacji: 11.01.2016 14:09

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.