Co zobaczyć w Londynie. Tegoroczny Festiwal Designu w Londynie po raz kolejny zaskoczy mieszkańców i przyjezdnych. Miedzy14 a22 września 2013 roku na placu przed Katedrą św. Pawła staną surrealistyczne schody z tulipanowca amerykańskiego. Konstrukcja Endless Stair składa się z połączonych kondygnacji schodów, wykonanych z laminowanych paneli z tulipanowca amerykańskiego. Z kilkupiętrowej instalacji będzie można podziwiać widoki na Tamizę i inne zabytki Londynu. Instalacja Endless Stair ma również ukazać potencjał strukturalny laminowanych paneli wykonanych z drewna tulipanowca amerykańskiego.
Co zobaczyć w Londynie: innowacyjny projekt na Festiwalu Designu w Londynie
Autorem projektu Endless Stair jest architekt Alex de Rijke, założyciel studio dRMM i dziekan Wydziału Architektury londyńskiej Royal College of Art. Tworząc instalację współpracował ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz firmą Arup, odpowiadającą za wykonanie konstrukcji.
Co zobaczyć w Londynie: projekt Endless Stair
Jak mówi architekt Alexa de Rilke projekt Endless Stair to „trójwymiarowe ćwiczenie z kompozycji, struktury i skali”. Dodaje, że „ta ambitna instalacja stanie się jednocześnie punktem odniesienia i miejscem spotkań, leżącym na jednej osi z londyńskim Millenium Bridge”. Drewno tulipanowca amerykańskiego ma kontrastować z kamienną fasadą Katedry św. Pawła i szklanymi budynkami biurowymi, które znajdują się w okolicy. Dzieki intrygującej geometrii instalacja Endless Stair tworzy optyczną iluzję.
Endless Stair projektu architekta Alexa de Rilke
Schody wykonano metodą laminowania drewna. Metoda ta wykorzystuje strukturalne właściwości drewna do produkcji paneli, które umożliwiają szybkie i wydajne konstruowanie budynków przyjaznych środowisku. Laminowanie drewna to sprawdzona technologia, a pionierem w jej zastosowaniu było właśnie studio architektoniczne dRMM, które wykorzystało tę metodę w takich projektach, jak Kingsdale School czy MK40 Tower. Drewno tulipanowca mimo swojej niewielkiej wagi jest twarde i sztywne. Pozwala to tworzyć nowe rozwiązania technologii laminowania drewna. Do tej pory surowcem do produkcji drewna laminowanego było drewno iglaste, jednakże wykorzystanie do tego celu tulipanowca amerykańskiego, przynosi wiele korzyści. Dzięki swoim właściwościom strukturalnym panele z tego gatunku drewna mogą być o wiele cieńsze niż panele z drewna iglastego o tej samej wytrzymałości i sztywności, co pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału.
