black celebration
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego opakowanie na kasetę miało prostą, czarną kuboidalną formę? Dlaczego dyskietka czy iPhone przypomina czarny kwadrat? Dlaczego współczesna architektura to głównie proste sześcienne bryły?
Ekspozycja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada na te pytania. Jest subiektywnym przewodnikiem po historii światowego designu. Jest pochwałą prostej czarnej formy kwadratu i sześcianu, która stała się początkiem nowej tradycji - modernizmu. To właśnie ta epoka wyniosła kuboid na piedestał sztuki.
czarny kwadrat Malewicza
Niemiecki designer Konstantin Grcic pokazuje, iż „czarny kwadrat” jest wciąż na nowo odkrywany przez kolejnych projektantów, wraca aby kokietować konsumentów swoja prostą formą.
Dlaczego czarny kwadrat stał się tak słynny? Dzięki Kazimierzowi Malewiczowi. To on uświęcił ten kształt, kiedy namalował obraz: Czarny kwadrat na białym tle powiesiwszy go w rogu przestrzeni wystawowej zarezerwowanej na święte ikony. Dzieło było jednym z pierwszych i najważniejszych przykładów emancypacji sztuki.
Kwadrat jako symbol absolutu
Tak idealnej formy nie spotkamy w naturze. Stanley Kubrick w „Odysei kosmicznej 2001” uczynił z czarnego prostopadłościanu - monolitu - symbol boskiej doskonałości.
W historii wzornictwa pełni funkcję nośnika danych od dysku miękkiego do twardego. Jednocześnie może być też damską torebką, porządkującą chaos w niej zawarty.
Niektóre kwadraty uważane są za logiczne inne za magiczne, sześcian jest symbolem symetrii, równowagi i stałości. Szóstka dla pitagorejczyków była liczbą doskonałą, symbolizującą strukturalną jedność kosmosu i mikrokosmosu.
Najwięksi architekci XX wieku ulegali magii tej formy, porządkowi liczbowemu, złotym proporcjom min. Le Corbusier, który w ogłoszonym w 1949 roku manifeście o nazwie „Modulor – studium o manierze harmonicznej” pisał: „Aby dobrze komponować wystarczy bardzo mało elementów, ale każdy z nich powinien stanowić jeszcze aspekt silnej osobowości. (…) Cała arytmetyka jest zapisana przy pomocy dziesięciu cyfr, muzyka zaś ośmioma nutami. (…) Wszystko jest owocem sprzężonych porządków, kosmicznego i ludzkiego. Porządek jest kluczem życia.”
Imaginarium Grcica
Wystawa Konstantina Grcica jest rodzajem żartu. Designer świadomie i z ironią przedstawia alternatywę historii wzornictwa przemysłowego. Tym samym zwraca uwagę na współczesne strategie kuratorskie, problem indywidualnej analizy i odbioru historii sztuki.
Na stronie MSN przeczytać możemy ,iż „Black²” nie chce tworzyć metodologii uprawiania historii dizajnu, oferuje za to bardzo subiektywną i pełną ironii opowieść o tym, jak wystawa może stać się narzędziem i katalizatorem takich podsumowań.”
Po obejrzeniu wystawy wszędzie dostrzegać będziecie tylko czarny sześcian.
info o wystawie
"Black²” - wystawa według koncepcji Konstantina Grcica
termin: 3 - 30 października 2011
godziny: 10.00 - 20.00
miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3
Wystawa otwarta codziennie
Wstęp bezpłatny!
Wystawa odbywa się w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, pełen program festiwalu dostępny na stronie: warszawawbudowie.pl