archirama.pl

Design współczesny czy modernistyczny? Brzydki, mały rower miejski – czy ma szansę na sukces?

Ten nietypowy rower miejski o wyjątkowo dziwnej sylwetce ma zaskakującą przeszłość

Velocino, czyli rower miejski dla modernisty

Velocino. Design z lat 40. XX wieku


Włoska firma rowerowa Abici wznowiła produkcję roweru miejskiego z lat 40. XX wieku. Nietypowa konstrukcja miała stać się pojazdem dla mas: tanim, bezpiecznym, funkcjonalnym, a przede wszystkim nie zajmującym wiele miejsca. Dzięki temu na rower miało się znaleźć miejsce nawet w ciasnym mieszkaniu. 

Opracowanie takiego pojazdu zlecił na początku lat 40. Benito Mussolini. Mobilność miała być elementem stylu życia nowych Włoch – dynamicznych i nowoczesnych. Do masowej produkcji nigdy jednak nie doszło.

Kiedy Italia włączyła się w działania wojenne, mniej ważne projekty wstrzymano, gospodarka miała służyć przede wszystkim celom wojskowym. Twórca projektu, boloński wynalazca i przedsiębiorca Ernesto Pettazzoni miał ponoć odebrać sobie życie, zrujnowany i zapomniany.  
Czy jego pomysł miał kiedykolwiek szansę na popularność? Materiały reklamowe firmy podkreślają wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, a także możliwość jazdy w spódnicy (choć akurat ten argument znacznie stracił już na znaczeniu), przewozu ładunku na dołączonym bagażniku. Na rowerze mogły poruszać się osoby różnego wzrostu, w tym dzieci. Podsiodłowa kierownica męczy ręce mniej, niż klasyczna.
Jazda na Velocino może być ciekawym doświadczeniem, a sam rower mógłby konkurować z coraz bardziej popularnymi rowerami składanymi. Jednak jazda po nierównym terenie może być trochę niewygodna ze względu na małe przednie kółko, a brak możliwości stawania na pedałach utrudnia jazdę pod górę.

Abici nie zraża się tymi problemami i daje Velocino drugą szansę. Rower jest już dostępny w sprzedaży. Czy będzie czymś więcej, niż ciekawostką?

Data publikacji: 24.02.2014 17:05

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.