archirama.pl

Dobre, bo polskie - czyli folk a moda polska

Folk śmiało wychodzi z cepelii i pojawia się na wybiegach, w kolekcjach ekskluzywnych projektantów, a przede wszystkim we współczesnym dizajnie. Przedstawiamy przegląd folkowych – nie tylko polskich – inspiracji i nowe oblicze folku w modzie i dizajnie

dobre bo polskie
Fot: goshico.com

Folkowe inspiracje

Wśród wielu inspiracji w modzie i wnętrzach po raz kolejny mocno zarysowuje się tendencja powrotu do etno i twórczego wykorzystania motywów ludowych w nowoczesnym wzornictwie. Projektanci pracują nad innowacyjnymi produktami odpowiadającymi potrzebom nowoczesnych użytkowników wykorzystując jednocześnie najlepsze wzory tradycji ludowej.

W ich centrum zainteresowania są przedmioty inspirowane folkiem: od odzieży, przez jubilerstwo, aż po wyposażenie wnętrz. Połączenie folku ze współczesnym designem i technologią to próba ocalenia przed zapomnieniem osiągnięć sztuki i rzemiosła ludowego, a jednocześnie tworzenie nowej wartości w projektowaniu, a w końcu to to niebanalne dodatki i alternatywa dla klasycznego minimalizmu.

Kapela Folk Galeria

Rok temu w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie powstała Kapela Folk Galeria oferująca produkty inspirowane polskim folklorem. Galeria jest odpowiedzią na popularność motywów folkowych we współczesnym wzornictwie i modzie etno.

Znajdziemy tu nowe oblicze folku – polskiego i nie tylko. Nie tylko w modzie, także w dizajnie. Kupimy przedmioty codziennego użytku ozdobione tradycyjnymi motywami. Artyści projektujący dla galerii, interpretując współczesne trendy, wykorzystali m. in.: wycinanki łowickie, koronki koniakowskie, haftowane serwety i chusty łowickie. W ofercie znajdują się artykuły takich marek jak OSH czy GOSHICO oraz ceramika od Karoliny Szeląg. Gdzie? Krakowskie Przedmieście 13, wejście przy kantorze.

Goshico - torby i torebki

Goshico to projekt sióstr Kotlonek - Małgosi i Agi. Od 2004 r. za sprawą nietuzinkowych projektów torebek, toreb, biżuterii i innych kobiecych dodatków, dziewczyny pragną wyciągnąć piękno ludowych wzorów i przełożyć je na język współczesnej mody.

Ludowo mi: folk dizajn w sieci

Folkstar.pl i ludowomi.pl to nie tylko popularne portale z rękodziełem/dizajnem, ale właściwie internetowe galerie mające w swojej ofercie dizajn w stylu folk. Ale także na innych witrynach internetowych – z rękodziełem, rzemiosłem artystycznym i modnymi dodatkami – tj. pakamera.pl czy wylegarnia.pl nie brakuje folkowych akcentów. Galerie promują polski folk (kolorowy, rzucający się w oczy) i młodych artystów, dla których stał się inspiracją.

Przedmioty pojawiające się tam to sztuka ludowa w najlepszym wydaniu oraz jej artystyczne inspiracje. Część przedmiotów to typowy hand made, czyli przedmioty wykonane ręcznie przez twórców ludowych. Część to nowoczesny dizajn, czyli produkty tylko inspirowane ludową estetyką autorstwa zdolnych artystów i grafików.

Paulina Palian: kolekcja Hop Sa Sa

Paulina Palian to młoda polska projektantka, która obecnie żyje i pracuje w Londynie. Jej kolekcja Hop Sa Sa nawiązuje do polskiego folkloru. Jej projekty, wykorzystujące ludową kolorystykę (czyli czyste, wyraziste barwy), pobudzają wyobraźnię. Pasiaki z Mazowsza to nie tylko sięgnięcie po elementy ludowe, ale również nawiązanie do modnych pasków.

Nie tylko polski folk: matrioszka w wielkim mieście

Folk już kolejny raz pojawia się w propozycjach od światowych dizajnerów. Jednym z przykładów jest matrioszka, dobrze znana nam jako rosyjska zabawka złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą, która już jakiś czas temu bezpardonowo wkroczyła w świat mody. Stała się inspiracją dla młodych dizajnerów i gigantów mody tj. dom mody Chanel czy Karl Lagerfeld.

Obecnie coraz częściej pojawiają się na ubraniach, dodatkach, a nawet biżuterii. Także włoska firma kosmetyczna Pupa wykorzystała matrioszkę tworząc urocze puzderko z akcesoriami do makijażu. W skład Pupa Puposka wchodzą: szminki, róże, cienie oraz błyszczyki, a wszystko w kształcie rosyjskiej babuszki i oczywiście okraszone dużą ilością złota.

Zdjęcia: goshico.com, www.pupa.it, www.chrum.com, www.naludowo.pl
Data publikacji: 27.10.2011 20:56

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.