archirama.pl

Drukarka 3D do betonu. Pierwsza komercyjna wersja

Firma Skanska planuje budowę gigantycznej drukarki 3D. Maszyna będzie produkować trójwymiarowe elementy konstrukcyjne z betonu. Czy to rewolucja w architekturze współczesnej? 

Tak wygląda drukarka 3D - Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji na Stadionie Narodowym w Warszawie

Tak wygląda drukarka 3D - Forum Autodesk 2014 – Dotknij Innowacji na Stadionie Narodowym w Warszawie

Współczesna architektura z drukarki 3D


Technologia przestrzennego druku rozwija się szybko. O zastosowaniu drukarek 3D w budownictwie mówi się głośno od kilku lat. Działają już prototypy takich urządzeń. Jak dotąd jednak dominowały maszyny eksperymentalne, budowane  często przez uczelnie.  Tym razem w prace zaangażowało się duże przedsiębiorstwo budowlane, firma Skanska zatrudnia przeszło 50 000 pracowników.
Pierwszą na świecie maszyna do drukowania trójwymiarowych elementów konstrukcyjnych z betonu ma być zaprojektowana we współpracy z brytyjskim Uniwersytetem w Loughborough.  Pierwsze rezultaty projektu mają być ogłoszone za kilkanaście miesięcy.
Skanska wykorzystuje technologię druku 3D już od 2012  roku. Na większą skalę technologia ta została przez firme wykorzystana po raz pierwszy w trakcie realizacji szesnastopiętrowego biurowca The 6 Bevis Marks w Londynie. Za pomocą drukarek 3D wyprodukowano w 2013 roku osłony podparcia dla dachu. Inwestycja przyciągnęła wówczas uwagę mediów.  

Nowa drukarka ma umożliwiać produkcję znacznie bardziej skomplikowanych brył. Będą to elementy konstrukcyjne i dekoracyjne detale architektoniczne z betonu. Rozwiązanie ma skrócić czas przygotowania potrzebnych elementów z tygodni do godzin. Drukarka zamiast betoniarki? Może już niedługo.

Autor: KZ
Data publikacji: 28.11.2014 15:21

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.