- Architektura przestaje być interesująca, przechodzi się obok niej obojętnie, jest powtarzalna, boi się wyjść poza pewne ramy. Odbiory oczekują od architektów coraz więcej innowacyjnych pomysłów, dlatego część projektantów postanawia projektować fasady dynamiczne. Przykłady fasad dynamicznych poruszanych przez dźwięk, ruch, czy ciepło to w większości, w chwili obecnej, tylko instalacje sprawdzające poprawność montażu i zastosowanie systemu. Jednak trzeba przyznać, że nawet mały fragment ściany wzbudza zainteresowanie każdego.
>> Zobacz przykład fasady poruszanej przez witr!!!
Architektura: fasada poruszana przez głos i muzykę
4D – Pixel to na razie tylko instalacja zaproponowana przez Studio Roosegaarde. Fasada reaguje na nasz głos i muzykę. Daje to wrażenie, jakby mur poruszał się z nami, podąża za naszym dźwiękiem. Projektanci w ten sposób pokazują nowy rodzaj architektury – elastycznej, adoptującej się do mieszkańców. Instalacja składa się z tysięcy pikseli, reagujących na częstotliwość naszych głosów. Fasada jest taka, jak odbiorca - raz agresywna, zmysłowa innym razem agresywna – mówi jeden z autorów projektu Daan Roosegaarde. Fasada odzwierciedla nasze zachowania. Przez to zachęca nas do jej dokładnego obejrzenia.
Fasada reagująca na ciepło
W Berlinie w 2005 powstała instalacja fasady reagującej na ciepło. Autorem jest biuro The Green Eyl z Federiciem Eyl na czele. Fasada składa się z pojedynczych modułów i przesłon, które pod wpływem ciepła otwierają się zamykają, dzięki zamontowanym tam siłownikom. Fasadę „Aparture” porównuje się do ludzkiej tęczówki, która reaguje na intensywność światła. Dzięki temu, przechodząc obok fasady możemy zauważyć na niej swój cień stworzony przez specjalnie zainstalowane przesłony. Odbiorca, który zorientuje się, że fasada z nim współgra – porusza się za nim, przystaje na chwilę i chce poznać to nowe rozwiązanie. Może to jest przyszłość architektury, coś co wprawia każdego w podziw i zainteresowanie.
Fasada poruszająca się przez podmuch wiatru
Studio Roosegaarde jest autorem kolejnej instalacji, która może być wykorzystana jako fasada budynku lub przynajmniej jej część. FLOW 5.0 jest systemem składającym się z setek aluminiowych wentylatorów, które poprzez ruch przechodniów poruszają się. Dodatkowo w stworzonym systemie zainstalowano liczne czujniki, mikrofony i specjalne oprogramowania. Fasada powstała w 2007 roku i do dzisiaj wprawia w zachwyt ludzi mijających tę instalację.
Architekci i projektanci prześcigają się w pomysłach. Dynamiczne fasady mogą stać się przyszłością architektury, która w końcu zacznie współgrać z odbiorcą i przestanie być czymś całkowicie odrębnym.

-
Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
-
Hala sportowa w Bieruniu
Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej
-
Bez dogmatu
Historia renowacji barokowych wnętrz wiejskiego kościoła w Czechach to kronika odważnych posunięć hierarchów, lokalnej administracji i upartych projektantów z praskiego studia Qubus Design. Mieszanka baroku z klasyką designu, a nawet aluzjami do islamu, nie jest czystą prowokacją, lecz manifestem kulturowej otwartości we wnętrzu, które służyć będzie nie tylko liturgii, ale i świeckim imprezom dla miejscowej, niekoniecznie katolickiej społeczności więcej
