Design
DESIGN
Dynamiczne fasady

Dynamiczne fasady. Jak sprawić żeby architektura stała się interesująca?

 • Komentarze

Fasada 4D Pixel poruszana jest przez dźwiek, czy muzykę

Fasada 4D Pixel poruszana jest przez dźwiek, czy muzykę

Fot: Studio Roosegaarde
 • Fasada 4D Pixel poruszana jest przez dźwiek, czy muzykę
 • Fasady dynamiczne współgrają z otoczeniem
 • Fasada 4D Pixel odzwierciedla nasze zachowania
 • Fasada dynamiczna reagująca na ciepło
 • Fasada działa na tej samej zasadzie co ludzka źrenica
 • Fasada FLOW 5.0 wzbudza duże zainteresowanie
 • FLOW 5.0 to setki wiatraczków i czujników odzwierciedlających nasze ruchy
 • Ta fasada to narazie tylko instalacją, ale mamy nadzieję, że z czasem fasady budynków będą w ten sposób urozmaicane
 • Fasada FLOW 5.0 podąża za nszaym ruchem i dźwiekiem

Co zrobić aby architektura przestała być nudna i zainteresowała odbiorcę? Dynamiczne fasady to idealne rozwiązanie. Fasada poruszana przez dźwięk, podmuch wiatru wywołany naszym ruchem lub ciepło. To kolejne przykłady rozwiązań fasad dynamicznych.

- Architektura przestaje być interesująca, przechodzi się obok niej obojętnie, jest powtarzalna, boi się wyjść poza pewne ramy. Odbiory oczekują od architektów coraz więcej innowacyjnych pomysłów, dlatego część projektantów postanawia projektować fasady dynamiczne. Przykłady fasad dynamicznych poruszanych przez dźwięk, ruch, czy ciepło to w większości, w chwili obecnej, tylko instalacje sprawdzające poprawność montażu i zastosowanie systemu. Jednak trzeba przyznać, że nawet mały fragment ściany wzbudza zainteresowanie każdego.

>> Zobacz przykład fasady poruszanej przez witr!!!

Architektura: fasada poruszana przez głos i muzykę

4D – Pixel to na razie tylko instalacja zaproponowana przez Studio Roosegaarde. Fasada reaguje na nasz głos i muzykę. Daje to wrażenie, jakby mur poruszał się z nami, podąża za naszym dźwiękiem. Projektanci w ten sposób pokazują nowy rodzaj architektury – elastycznej, adoptującej się do mieszkańców. Instalacja składa się z tysięcy pikseli, reagujących na częstotliwość naszych głosów. Fasada jest taka, jak odbiorca - raz agresywna, zmysłowa innym razem agresywna – mówi jeden z autorów projektu Daan Roosegaarde. Fasada odzwierciedla nasze zachowania. Przez to zachęca nas do jej dokładnego obejrzenia.

Fasada reagująca na ciepło

W Berlinie w 2005 powstała instalacja fasady reagującej na ciepło. Autorem jest biuro The Green Eyl z Federiciem Eyl na czele. Fasada składa się z pojedynczych modułów i przesłon, które pod wpływem ciepła otwierają się zamykają, dzięki zamontowanym tam siłownikom. Fasadę „Aparture” porównuje się do ludzkiej tęczówki, która reaguje na intensywność światła. Dzięki temu, przechodząc obok fasady możemy zauważyć na niej swój cień stworzony przez specjalnie zainstalowane przesłony. Odbiorca, który zorientuje się, że fasada z nim współgra – porusza się za nim, przystaje na chwilę i chce poznać to nowe rozwiązanie. Może to jest przyszłość architektury, coś co wprawia każdego w podziw i zainteresowanie.

Fasada poruszająca się przez podmuch wiatru

Studio Roosegaarde jest autorem kolejnej instalacji, która może być wykorzystana jako fasada budynku lub przynajmniej jej część. FLOW 5.0 jest systemem składającym się z setek aluminiowych wentylatorów, które poprzez ruch przechodniów poruszają się. Dodatkowo w stworzonym systemie zainstalowano liczne czujniki, mikrofony i specjalne oprogramowania. Fasada powstała w 2007 roku i do dzisiaj wprawia w zachwyt ludzi mijających tę instalację.

Architekci i projektanci prześcigają się w pomysłach. Dynamiczne fasady mogą stać się przyszłością architektury, która w końcu zacznie współgrać z odbiorcą i przestanie być czymś całkowicie odrębnym.

przeczytaj rowniez
 • Ciche rewolucje Jiříego Krohy
  Ciche rewolucje Jiříego Krohy

  Czeski architekt i artysta Jiří Kroha nie stał się liderem żadnego z kierunków; konsekwentnie, na uboczu, dokonywał „cichych rewolucji” – najczęściej ignorowanych przez współczesnych mu ludzi sztuki. Dziś jego dorobek przypomina wrocławskie Muzeum Architektury więcej

 • Adaptacja silosu na mieszkanie

  Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej

 • Hala sportowa w Bieruniu

  Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej

 • Bez dogmatu

  Historia renowacji barokowych wnętrz wiejskiego kościoła w Czechach to kronika odważnych posunięć hierarchów, lokalnej administracji i upartych projektantów z praskiego studia Qubus Design. Mieszanka baroku z klasyką designu, a nawet aluzjami do islamu, nie jest czystą prowokacją, lecz manifestem kulturowej otwartości we wnętrzu, które służyć będzie nie tylko liturgii, ale i świeckim imprezom dla miejscowej, niekoniecznie katolickiej społeczności więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: TheGreenEyl, Studio Roosegaarde
Data publikacji: 8.01.2013 11:22
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.