Design
DESIGN
Ekrany akustyczne

Ekologiczne ekrany akustyczne z ochronią mieszkańców przed hałasem

 • Komentarze

BREAD Studio

Niezwykłe bariery dźwiękochłonne - projekt BREAD Studio

Fot: BREAD Studio
 • Bariery dźwiękochłonne Bread Studio
 • BREAD Studio
 • Bariery dźwiękochłonne

Przygotowana przez pracownię BREAD Studio koncepcja ekologicznych ekranów akustycznych to niezwykłe połączenie natury i inżynierii transportowej. Tunele obrośnięte pnączami mają nie tylko uatrakcyjnić przestrzeń przeciętą drogami, ale też uchronić mieszkańców przed negatywnymi skutkami takiego sąsiedztwa.        

Ekrany akustyczne zaprojektowane przez azjatyckie biuro to nie tylko niepowtarzalny design. Koncepcja zakłada zastosowanie efektywnego systemu odzyskiwania energii z pracujących estakad. – Prąd można czerpać z wprawiających konstrukcję w ruch przejeżdżających samochodów – tłumaczą projektanci.

Eko ekrany akustyczne

Konstrukcja jest tak zaprojektowana, by była możliwie samowystarczalna i nie wymagała dużo pracy w konserwacji. Np. umiejscowienie donic na roślinność poniżej poziomu jezdni pozwala na zasilanie gleby jedynie wodą opadową (z zastosowaniem filtrów benzyny i płynów eksploatacyjnych wyciekających z pojazdów).

Projekt ekranów akustycznych pracowni z Hong Kongu to na razie jedynie koncepcja. Jednak w smutnej rzeczywistości krajowych dróg otoczonych jedynie pospolitymi ścianami ekranów (wyjątkiem są półtunele TrasyToruńskiej), głos z Hong Kongu może być dobrą inspiracją dla naszych drogowców.

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: mjc
Zdjęcia: BREAD Studio
Data publikacji: 30.10.2012 09:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.