archirama.pl

Festiwal designu w Łodzi: co zobaczyć?

Program Łódź Design Festival 2015 jest wypełniony wydarzeniami – w jednym dniu do wyboru jest przeszło 70 pozycji. Co wybrać, co zobaczyć?

Łódź Design Festiwal 2015

Nowa edycja Łódź Design Festiwal, Konsekwencje. 2015

Fot: KZ

Festiwal designu – edycja 2015

Hasło tegorocznego festiwalu, „Konsekwencje”, to równocześnie tytuł jednej z głównych wystaw prezentowanych w Łodzi. Podobnie jak w poprzednich edycjach, organizatorzy festiwalu zwracają uwagę na znaczenie projektowania. Na wystawę wybrano projekty, za którymi przemawia coś więcej, niż atrakcyjna forma czy popularność. Autorzy prezentowanych na wystawie obiektów podjęli próbę rozwiązania problemów ważnych dla współczesnego człowieka.
Na wystawie prześledzić będzie można proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowić się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami – zachęcają do odwiedzenia wystawy organizatorzy Łódź Design Festival 2015.

Współczesne miasto w nowej wersji

Rola projektanta nie ogranicza się do działań w małej skali. Ulepszenia są możliwe także na poziomie miasta. To założenie jest podstawą realizowanego w m.in. w Sztokholmie, Kopenhadze i Bostonie projektu „Reprogramming the City”. Jego uczestnicy poszukują sposobów na poprawę jakości życia mieszkańców miast nie przez radykalną przebudowę, lecz wykorzystanie ich ukrytych możliwości. Korzystając z dostępnej infrastruktury, próbują nadać im nowe funkcje, umożliwiając produkcję żywności w mieście, poprawiając lokalny mikroklimat czy usprawniając transport.
W trakcie Łódź Design Festival 2015 odbędą się warsztaty i badania, których celem będzie „przeprogramowanie” Łodzi.

Nowe produkty

Jak co roku, w Łodzi zobaczyć będzie można przykłady dobrego wzornictwa przemysłowego, wdrożone niedawno do produkcji. Na wystawie must have 2015 znalazły się przedmioty zaprojektowane i wykonane w Polsce, począwszy od słoików i świec, przez zabawki dla dzieci (jak zestaw „Mali moderniści”) po gry komputerowe i meble.

Wydarzenia Łódź Design Festival odbywać się będą w różnych punktach miasta, m.in. na terenie Księżego Młyna czy OffPiotrkowskiej. Dwa główne obiekty tegorocznej edycji to Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250.
Więcej informacji: www.lodzdesign.com

Autor: KZ
Zdjęcia: KZ
Data publikacji: 5.10.2015 13:42

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.