archirama.pl

Festiwal designu w Stalowej Woli

Modernizm, partycypacja społeczna, rzemiosło – to niektóre tematy październikowych Dni Designu w Stalowej Woli

Od modernizmu do architektury współczesnej; Dni Dizajnu w Stalowej Woli

Festiwal dizajnu, Stalowa Wola 2015

Fot: Muzeum Regionalne, Stalowa Wola

W 2015 roku już po raz trzeci w Stalowej Woli odbywają się Dni Dizajnu organizowane przez Muzeum Regionalne. Hasłem tegorocznej edycji brzmi Zmieniam miasto.

Modernizm na nowo

Organizatorzy festiwalu wychodzą z założenia, że modernizm nie jest historycznym stylem, a sposobem myślenia. Jako taki, może znaleźć zastosowanie także dziś. Jako cechy charakterystyczne kuratorzy, Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny wymieniają równowagę formy i funkcji, szczerość materiału, wskazując także na rolę współpracy między przemysłem a rzemiosłem. W XXI wieku rola rzemiosła wydaje się niewielka, zawężona głównie do wyrobów luksusowych – praca fachowców jest kosztowna. Czy jest jeszcze miejsce dla rzemieślników, czy może projektanci powinni się zająć przede wszystkim współpracą z wielkimi producentami? Być może wystawa pomoże w znalezieniu odpowiedzi.

Architektura Stalowej Woli

Inspiracją dla organizatorów Dni Dizajnu jest modernistyczna architektura i urbanistyka powstałej w latach 30. XX wieku Stalowej Woli, festiwal ma promować to dziedzictwo. W programie znalazł się więc spacer z przewodnikiem, opowiadającym o historii miasta oraz ekspozycja Odzyskać piękno modernizmu. Wystawa prezentuje modelowe, nowoczesne miasto Centralnego Okręgu Przemysłowego i jego obecny stan. Ważnym wątkiem jest też rewitalizacja i próba znalezienia nowych funkcji dla niszczejących obiektów. Wśród eksponatów znajdą się między innymi projekty  architektoniczne inspirowane pomysłami mieszkańców miasta. Wydarzeniu towarzyszy kolejna konferencja z cyklu Stalowa Wola, miasto przeszłości – przyszłość miasta pod hasłem Dziedzictwo architektury przemysłowej.

Wśród wydarzeń festiwalu są także: wystawa projektów pracowni architektonicznej BXBStudio, warsztaty druku 3D i pokazy filmowe.
Dni Dizajnu
2-3 października 2015
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1
www.dnidizajnu.pl

Autor: KZ
Zdjęcia: Muzeum Regionalne, Stalowa Wola
Data publikacji: 1.10.2015 12:07

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.