archirama.pl

Foodjects: dizajn i kuchnia hiszpańska

Foodjects to wystawa, na której zostały zaprezentowane akcesoria kuchenne od hiszpańskich dizajnerów i szefów kuchni. Blisko 100 kuchennych gadżetów jest dowodem na to, że jedzenie to nie tylko doświadczenie kulinarne, ale też wizualne, bo nie liczy się tylko co, ale też jak. W Krakowie można zobaczyć, co ma do zaproponowania hiszpański dizajn… od kuchni

Foodjects
Fot: poland-art.com

Dziś kuchnia hiszpańska jest uważana za jedną z najbardziej kreatywnych, awangardowych, a przy tym najsmaczniejszych i najmodniejszych na świecie. Przypominając sobie smaki sycącej paelli, kanapeczek tapas, pikantnego nachos czy hiszpańskiego wina, przyjrzyjmy się, co ma do zaproponowania hiszpański dizajn w kuchni na wysatwie Foodjects. Ekspozycja gościła już w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Kreatywny mix hiszpańskiej kuchni i dizajnu jest teraz także dostępny na naszym podwórku w Galerii Pauza w Krakowie – ale tylko do 14 sierpnia.

Oryginalny montaż wystawy autorstwa Martína Azúy to odzwierciedlenie kreatywności hiszpańskich twórców także w kuchni. Ekspozycja Foodjects – niezależnie od miejsca, w którym aktualnie jest prezentowana – to stół zastawiony gadżetami kuchennymi, ale raczej dla głodnych dizajnu niż pożywnego posiłku. Każdy z prezentowanych przedmiotów to perełka kuchennego dizajnu. Asortyment jest szeroki: od sztućców, talerzy, miseczek, kubków, filiżanek i kieliszków po charakterystyczne dla Hiszpanii stojaki na szynkę „jamon” czy wyciskarkę do cytryn. Dizajnerzy zadbali, aby codzienne przedmioty zyskały niecodzienny wygląd (jak wyciskarka do cytryn) albo nowe funkcje (jak sztućce, które umożliwiają równoczesne jedzenie jednej potrawy i rozkoszowanie się zapachem innej).

Talerze o niespotykanych kształtach, widelce ozdobione tatuażami, łyżeczki do herbaty z rączką zakończoną końskim kopytem, łyżka-długopis z czekoladą albo sosem zamiast atramentu, kolorowa, silikonowa koperta do przechowywania ryb… to tylko kilka pomysłów dizajnerów, których nie można przegapić. Wiele przedmiotów zostało zaprojektowanych przez szefa kuchni Ferrana Adria i należą do jego autorskiej kolekcji Face. Coś dla głodnych dizajnu i kuchni hiszpańskiej – do przetestowania podczas spożywania posiłków w jego restauracji El Bulli na katalońskim wybrzeżu Hiszpanii.

Foodjects

Gdzie? Kraków, Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kiedy? 19 lipca – 14 sierpnia 2011

Źródło: interiorsfromspain.com
Autor: Redakcja
Zdjęcia: warehelsinki.fi, poland-art.com, design42day.com, decor28.gr, interiorsfromspain.com
Data publikacji: 5.08.2011 18:33

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.