Design
DESIGN

IKEA porzuca styl skandynawski?

  • Komentarze

Nowości IKEA 2016

Walter Van Beirendonck i postaci zaprojektowane dla sieci IKEA. Premiera - czerwiec 2016

Fot: Ikea - materiały prasowe
  • Nowości IKEA 2016
  • Nowości IKEA 2016: dywan Kwade Tijger
  • Pudła IKEA 2016

Szwedzki gigant meblowy postawił na kontrastowe kolory, psychodeliczne wzory i dzikie historie

Zabawa z formą i odważne zestawienia kolorystyczne kojarzone były dotąd raczej z włoskim designem, niż projektami z chłodnej Północy. Meble IKEA miały za cechy typowe dla stylu skandynawskiego, były praktyczne, oszczędne w formie, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Geograficzny podział nie ma już jednak wielkiego sensu. Szwedzka firma traktowana jako wcielenie skandynawskiego stylu projektowania od pewnego czasu flirtuje ze światem mody. Nie ma wprawdzie mowy o porzuceniu sprawdzonych rozwiązań, ale w ofercie sklepów IKEA coraz więcej jest barwnych, fantazyjnych dodatków.
Pod koniec maja 2016 sieć pokazała rezultaty współpracy z nieco ekscentrycznym belgijskim projektantem Walterem Van Beirendonck. Designer łączy etniczne wzory i barwy prosto z hipisowskich psychodelicznych plakatów. Jego modele przypominają trochę postaci z komiksów Mœbiusa.

Motywem przewodnim nowej kolekcji IKEA jest właśnie komiksowa historia, opowiastka o grupce fantastycznych stworzeń mieszkających na chmurze, oraz o księżycu i słońcu wylewających łzy nad nieszczęściami świata. Wśród pięciu postaci jest m.in. koci superbohater z głową w kartonowym pudełku i trójgłowy, czwororęki stwór o ciele pokrytym oczami. Każdej postaci odpowiada motyw powtarzany w różnych wariantach na produktach z serii GLÖDANDE. W kolekcji są tkaniny, artykuły papiernicze, torby na zakupy, dywany, naczynia i kuchenne drobiazgi oraz pościel. Dla fanów Van Beirendoncka przygotowano dość konserwatywne, szare koszulki z nadrukiem przedstawiającym piątkę postaci.

Produkty z kolekcji IKEA GLÖDANDE są dostępne w sprzedaży we wszystkich sklepach IKEA w Polsce od czerwca 2016.przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 1.06.2016 10:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.