archirama.pl

IKEA porzuca styl skandynawski?

Szwedzki gigant meblowy postawił na kontrastowe kolory, psychodeliczne wzory i dzikie historie

Nowości IKEA 2016

Walter Van Beirendonck i postaci zaprojektowane dla sieci IKEA. Premiera - czerwiec 2016

Fot: Ikea - materiały prasowe

Zabawa z formą i odważne zestawienia kolorystyczne kojarzone były dotąd raczej z włoskim designem, niż projektami z chłodnej Północy. Meble IKEA miały za cechy typowe dla stylu skandynawskiego, były praktyczne, oszczędne w formie, utrzymane w naturalnej kolorystyce. Geograficzny podział nie ma już jednak wielkiego sensu. Szwedzka firma traktowana jako wcielenie skandynawskiego stylu projektowania od pewnego czasu flirtuje ze światem mody. Nie ma wprawdzie mowy o porzuceniu sprawdzonych rozwiązań, ale w ofercie sklepów IKEA coraz więcej jest barwnych, fantazyjnych dodatków.
Pod koniec maja 2016 sieć pokazała rezultaty współpracy z nieco ekscentrycznym belgijskim projektantem Walterem Van Beirendonck. Designer łączy etniczne wzory i barwy prosto z hipisowskich psychodelicznych plakatów. Jego modele przypominają trochę postaci z komiksów Mœbiusa.

Motywem przewodnim nowej kolekcji IKEA jest właśnie komiksowa historia, opowiastka o grupce fantastycznych stworzeń mieszkających na chmurze, oraz o księżycu i słońcu wylewających łzy nad nieszczęściami świata. Wśród pięciu postaci jest m.in. koci superbohater z głową w kartonowym pudełku i trójgłowy, czwororęki stwór o ciele pokrytym oczami. Każdej postaci odpowiada motyw powtarzany w różnych wariantach na produktach z serii GLÖDANDE. W kolekcji są tkaniny, artykuły papiernicze, torby na zakupy, dywany, naczynia i kuchenne drobiazgi oraz pościel. Dla fanów Van Beirendoncka przygotowano dość konserwatywne, szare koszulki z nadrukiem przedstawiającym piątkę postaci.

Produkty z kolekcji IKEA GLÖDANDE są dostępne w sprzedaży we wszystkich sklepach IKEA w Polsce od czerwca 2016.Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Ikea - materiały prasowe
Data publikacji: 1.06.2016 10:09

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.