Design
DESIGN

Instalacje artystyczne przemieniają centrum handlowe w Hong Kongu w salę ze sztuką współczesną

 • Komentarze

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

 • Lustra, ukryte wewnątrz intrumentów muzycznych, tworzą złudzenie optyczne
 • Bambusowy baldachim i instalacja „Hall of fame”
 • Kartki urodzinowe - wystawa prac pod bambusowym dachem
 • Instalacja artystyczna „Now and then”
 • Bulwiaste kształty symbolizują życie i rozwój

Muzeum i współczesna architektura w centrum handlowym? Oddział The Royal Institute of British Architects (RIBA) w Hong Kongu we współpracy z centrum handlowym Pacific Place stworzył trzy interaktywne instalacje artystyczne. Jest to jedno z czterech wydarzeń architektonicznych z cyklu ‘EAT! SHOP! TALK! CELEBRATE!’, jakie mają odbyć się w mieście

Instalacje powstały w wyniku konkursu, który miał dać szansę współpracy młodych zdolnych designerów z deweloperami. Zwycięzców wyłonili przedstawiciele RIBA – oddział w Hong Kongu, grupa deweloperska Swire Properties, oraz gość specjalny, słynny projektant stacji badawczej na Antarktydzie, Hugh Broughton. Spośród 40 zgłoszeń wybrano 3 projekty instalacji artystycznych, które sprawiły, że centrum handlowe stało się, na jakiś czas, muzeum sztuki współczesnej.

Sztuka współczesna – instrumenty z wikliny

Pierwsza, ogromnej skali instalacja, nosi tytuł This is OUR place. Przedstawia kilkanaście przeskalowanych modeli instrumentów muzycznych zwisających z sufitu do atrium budynku. Materiały, z jakich wykonano bryły instrumentów dętych blaszanych, to szkielet z brązu i otaczająca go wiklina. Dzięki naturalnym materiałom artyści uzyskali przyjemną, ciepłą atmosferę. Widoczne z daleka trąbki i puzony zachęcają ludzi do zbliżenia się do interaktywnej instalacji. W instrumentach ukryte jest coś jeszcze. Odwiedzający wystawę mogą obejrzeć swoją zniekształconą postać w małych, lusterkach - krzywych zwierciadłach, które znajdują się wewnątrz instrumentów.

Instalacja artystyczna pod bambusowym baldachimem

Na długim holu pierwszego piętra w centrum handlowym Pacific Place znajduje się druga z trzech instalacji artystycznych, pt. Hall of fame. Jest to nowoczesna stalowa struktura otoczona bambusowymi tyczkami i rurkami z włókna szklanego, które można formować w wyświetlane komunikaty. Pod bambusowym baldachimem znajduje się wystawa kartek urodzinowych zaprojektowanych przez designerów takich marek, jak Smythson i Harvey Nichols.

Bulwiaste bryły – symbol życia

Trzecia instalacja artystyczna, pod nazwą Now and then, składa się z pięciu indywidualnych rzeźb. Jest usytuowana w centrum budynku, na pierwszym piętrze. Każda bryła ma inny kształt. Ta różnorodność symbolizuje życie i rozwój i odnosi się do rozwoju miasta Hong Kong. Po podłodze ciągną się grube i cienkie linie, które łączą rzeźby. W każdej z nich znajduje się mały ekran, który wyświetla specjalne filmy.


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.