Design
DESIGN

Instalacje artystyczne przemieniają centrum handlowe w Hong Kongu w salę ze sztuką współczesną

 • Komentarze

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

 • Lustra, ukryte wewnątrz intrumentów muzycznych, tworzą złudzenie optyczne
 • Bambusowy baldachim i instalacja „Hall of fame”
 • Kartki urodzinowe - wystawa prac pod bambusowym dachem
 • Instalacja artystyczna „Now and then”
 • Bulwiaste kształty symbolizują życie i rozwój

Muzeum i współczesna architektura w centrum handlowym? Oddział The Royal Institute of British Architects (RIBA) w Hong Kongu we współpracy z centrum handlowym Pacific Place stworzył trzy interaktywne instalacje artystyczne. Jest to jedno z czterech wydarzeń architektonicznych z cyklu ‘EAT! SHOP! TALK! CELEBRATE!’, jakie mają odbyć się w mieście

Instalacje powstały w wyniku konkursu, który miał dać szansę współpracy młodych zdolnych designerów z deweloperami. Zwycięzców wyłonili przedstawiciele RIBA – oddział w Hong Kongu, grupa deweloperska Swire Properties, oraz gość specjalny, słynny projektant stacji badawczej na Antarktydzie, Hugh Broughton. Spośród 40 zgłoszeń wybrano 3 projekty instalacji artystycznych, które sprawiły, że centrum handlowe stało się, na jakiś czas, muzeum sztuki współczesnej.

Sztuka współczesna – instrumenty z wikliny

Pierwsza, ogromnej skali instalacja, nosi tytuł This is OUR place. Przedstawia kilkanaście przeskalowanych modeli instrumentów muzycznych zwisających z sufitu do atrium budynku. Materiały, z jakich wykonano bryły instrumentów dętych blaszanych, to szkielet z brązu i otaczająca go wiklina. Dzięki naturalnym materiałom artyści uzyskali przyjemną, ciepłą atmosferę. Widoczne z daleka trąbki i puzony zachęcają ludzi do zbliżenia się do interaktywnej instalacji. W instrumentach ukryte jest coś jeszcze. Odwiedzający wystawę mogą obejrzeć swoją zniekształconą postać w małych, lusterkach - krzywych zwierciadłach, które znajdują się wewnątrz instrumentów.

Instalacja artystyczna pod bambusowym baldachimem

Na długim holu pierwszego piętra w centrum handlowym Pacific Place znajduje się druga z trzech instalacji artystycznych, pt. Hall of fame. Jest to nowoczesna stalowa struktura otoczona bambusowymi tyczkami i rurkami z włókna szklanego, które można formować w wyświetlane komunikaty. Pod bambusowym baldachimem znajduje się wystawa kartek urodzinowych zaprojektowanych przez designerów takich marek, jak Smythson i Harvey Nichols.

Bulwiaste bryły – symbol życia

Trzecia instalacja artystyczna, pod nazwą Now and then, składa się z pięciu indywidualnych rzeźb. Jest usytuowana w centrum budynku, na pierwszym piętrze. Każda bryła ma inny kształt. Ta różnorodność symbolizuje życie i rozwój i odnosi się do rozwoju miasta Hong Kong. Po podłodze ciągną się grube i cienkie linie, które łączą rzeźby. W każdej z nich znajduje się mały ekran, który wyświetla specjalne filmy.


Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.