archirama.pl

Instalacje artystyczne przemieniają centrum handlowe w Hong Kongu w salę ze sztuką współczesną

Muzeum i współczesna architektura w centrum handlowym? Oddział The Royal Institute of British Architects (RIBA) w Hong Kongu we współpracy z centrum handlowym Pacific Place stworzył trzy interaktywne instalacje artystyczne. Jest to jedno z czterech wydarzeń architektonicznych z cyklu ‘EAT! SHOP! TALK! CELEBRATE!’, jakie mają odbyć się w mieście

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

Instalacja artystyczna „This is OUR place”

Instalacje powstały w wyniku konkursu, który miał dać szansę współpracy młodych zdolnych designerów z deweloperami. Zwycięzców wyłonili przedstawiciele RIBA – oddział w Hong Kongu, grupa deweloperska Swire Properties, oraz gość specjalny, słynny projektant stacji badawczej na Antarktydzie, Hugh Broughton. Spośród 40 zgłoszeń wybrano 3 projekty instalacji artystycznych, które sprawiły, że centrum handlowe stało się, na jakiś czas, muzeum sztuki współczesnej.

Sztuka współczesna – instrumenty z wikliny

Pierwsza, ogromnej skali instalacja, nosi tytuł This is OUR place. Przedstawia kilkanaście przeskalowanych modeli instrumentów muzycznych zwisających z sufitu do atrium budynku. Materiały, z jakich wykonano bryły instrumentów dętych blaszanych, to szkielet z brązu i otaczająca go wiklina. Dzięki naturalnym materiałom artyści uzyskali przyjemną, ciepłą atmosferę. Widoczne z daleka trąbki i puzony zachęcają ludzi do zbliżenia się do interaktywnej instalacji. W instrumentach ukryte jest coś jeszcze. Odwiedzający wystawę mogą obejrzeć swoją zniekształconą postać w małych, lusterkach - krzywych zwierciadłach, które znajdują się wewnątrz instrumentów.

Instalacja artystyczna pod bambusowym baldachimem

Na długim holu pierwszego piętra w centrum handlowym Pacific Place znajduje się druga z trzech instalacji artystycznych, pt. Hall of fame. Jest to nowoczesna stalowa struktura otoczona bambusowymi tyczkami i rurkami z włókna szklanego, które można formować w wyświetlane komunikaty. Pod bambusowym baldachimem znajduje się wystawa kartek urodzinowych zaprojektowanych przez designerów takich marek, jak Smythson i Harvey Nichols.

Bulwiaste bryły – symbol życia

Trzecia instalacja artystyczna, pod nazwą Now and then, składa się z pięciu indywidualnych rzeźb. Jest usytuowana w centrum budynku, na pierwszym piętrze. Każda bryła ma inny kształt. Ta różnorodność symbolizuje życie i rozwój i odnosi się do rozwoju miasta Hong Kong. Po podłodze ciągną się grube i cienkie linie, które łączą rzeźby. W każdej z nich znajduje się mały ekran, który wyświetla specjalne filmy.


Milena Glinojecka

Zdjęcia: http://www.architecture.com/RIBA/Contactus/OurUKoffices/OurUKoffices.aspx
Data publikacji: 30.06.2014 10:37

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.