Design
DESIGN

Jean Prouvé. Designer, konstruktor, wynalazca

  • Komentarze

Jean Prouvé. Współczesna architektura z metalu i szkła

Jean Prouvé na tle jednej ze swoich realizacji 

Fot: Mesmetric, materiały prasowe

Jean Prouvé współpracował z klasykami współczesnej architektury, Le Corbusierem i Oscarem Niemeyerem, wielu projektantów traktuje go jako mistrza. Zaczynał jako kowal

Jean Prouvé zaczął karierę jako kowal, choć termin ten niezbyt dobrze opisuje jego zajęcie. Był wychowankiem Szkoły z Nancy, stawiającej sobie za cel odrodzenie rzemiosła artystycznego. Nancy miało w Francji pozycję jednego z najważniejszych ośrodków artystycznych secesji. W kręgu rodziny Prouvé sztuka była traktowana poważnie, a stolarstwo czy wytwarzanie naczyń traktowano jako jedną z jej dziedzin. Młody Jean Prouvé nie miał więc zamiaru powtarzać stereotypowych wzorów, wykonywane przez niego balustrady i lampy od początku miały wyróżniający je styl. Wkrótce zaczął też wykonywać charakterystyczne meble ze stalowej blachy.

Art deco i modernizm

W latach 20. XX wieku projektant współpracował z miejscowymi architektami, wykonując wyposażenie do wnętrz ich budynków.  Stopniowo odchodził przy tym od dekoracyjności na rzecz prostszych form i gładkich płaszczyzn.  Na początku lat 30. Założył  „Ateliers Jean Prouvé”. Firma podejmowała się różnorodnych zadań, od produkcji mebli i detali architektonicznych po wyposażenie całych wnętrz. Do najbardziej znanych realizacji z tego okresu należy arrchitektura wnętrz Maison du Peuple (Domu  Ludowego) w Clichy. Bryły projektowane przez niego były wykonane ze stali i aluminium, tanie, funkcjonalne i wytrzymałe.

Projektowanie podczas wojny
W trudnych latach wojny zakład utrzymał się na powierzchni m.in. dzięki produkcji rowerów. Paliwo było towarem niemal niedostępnym na cywilnym rynku, wszelkiego rodzaju bicykle były więc popularne - Francuzi jeździli na zakupy velocarami, dwu- i trzykołowcami. Drugim rynkowym przebojem były proste piecyki, w których można było palić dowolnym paliwem; z podobnych pomysłów korzystają współcześnie niektórzy survivalowcy. Ograniczony dostęp do strategicznych materiałów, w tym metali, wymusił szersze wykorzystanie drewna w projektach z wczesnych lat 40.

Klasyk architektury współczesnej

Trudności okazały się w dłuższej perspektywie korzystne, Jean Prouvé zaczłą cenić drewno jako materiał meblarski. Stosując prefabrykaty zaczął zyskowną produkcję. Rozwój przedsiębiorstwa umożliwił mu założenie w 1968 roku własnego biura architektonicznego. Jako projektant budynków i konstruktor był samoukiem. Brak formalnego wykształcenia nigdy nie był dla  niego przeszkodą. Sam Le Corbuisier twierdził, że Jean Prouvé łączy w swojej osobie architekta i inżyniera, a dokładniej mówiąc, architekta i muratora, gdyż wszystko, czego się dotknie i co projektuje, natychmiast otrzymuje elegancką i plastyczną formę o błyskotliwie rozwiązanej wytrzymałości i produkcji przemysłowej.

Biuro architektoniczne projektowało fabryki, budynki przemysłowe, proste aluminiowe szopy wysyłane w częściach do Afryki. Francuski projektant był zafascynowany prefabrykacją.  W 1954 zaprojektował mały, funkcjonalny dom Maison des Jours Meilleurs.  Kompletnie wyposażony budynek mógł być zmontowany przez kilkuosobowy zespół w ciągu jednej dniówki.  Jako inżynier współpracował z Oscarem Niemeyerem przy budowie siedziby Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu.
Aktywny jako projektant i wykładowca, był zapraszany do sądów konkursowych. W dużej mierze jego decyzji zawdzięczamy kontrowersyjną bryłę Centre Pompidou w Paryżu, stał na czele sądu konkursowego wybierającego projekt obiektu. Jean Prouvé zmarł w 1984 roku, ale wiele zaprojektowanych przez niego obiektów produkuje się do dziś, nie przestały pasować do współczesnych wnętrz.

przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Mesmetric, materiały prasowe
Data publikacji: 5.08.2016 12:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.