Design
DESIGN

Konkurs dla projektantów Zehnder Projektujesz! Zyskujesz!

 • Komentarze

Architektura wnetrz z grzejnikiem w roli głównej, konkurs Zehnder 2016

Konkurs dla projektantów Zehnder. Pierwsza nagroda, praca Magdaleny Gronowskiej

Fot: M. Gronowska
 • Architektura wnetrz z grzejnikiem w roli głównej, konkurs Zehnder 2016
 • II nagroda w konkursie Zehnder, Realizacje
 • Konkurs architektoniczny Zehnder, III nagroda, realizacje
 • Grzejnik w nietypowej architekturze wnętrz; winnica na skraju lasu
 • Konkurs architektoniczny Zehnder, mały dom w górach
 • Konkurs architektoniczny Zehnder, III nagroda Wizualizacje

Czwarta edycja konkursu dla projektantów Zehnder została rozstrzygnięta. Jurorzy nagrodzili najbardziej nieszablonowe zastosowanie grzejnika Zehnder Charleston

Konkurs dla projektantów

W zorganizowanym po raz czwarty konkursie Zehnder Projektujesz! Zyskujesz! zadanie uczestników polegało na zaprezentowaniu możliwości aranżacyjnych związanych z grzejnikiem Zehnder Charleston. Ten stary model uważany jest za jeden z pierwszych w Europie stalowych grzejników żeberkowych. Jest w sprzedaży od osiemdziesięciu lat. W tym czasie doczekał się wielu wersji różniących się rozmiarami czy sposobem montażu. Może być instalowany na ścianach, jako wolnostojący „mebel”, ścianka działowa czy ławka. Wszystkie wersje są zbudowane z gładkich, krągłych rur stalowych. W ciągu niemal wieku sprzęt wykorzystano w setkach tysięcy obiektów, różniących się architekturą wnętrz i stylem. Trudno więc powiedzieć w tej kwestii coś nowego, zwłaszcza, że bryła jest prosta.

Grzejnik prawie jak Ferrari

W 2016 roku jury pierwszą nagrodę przyznało Magdalenie Gronowskiej, która charakterystyczne rurki umieściła na ścianie garażu. Czy może pokoju samochodowego? Pomieszczenie ma się do typowego blaszaka mniej więcej tak, jak Maluch do Lamborghini i Ferrari. Dwa wyścigowe auta z karoseriami w kolorach żółtym i koralowym zaparkowały w równie jaskrawo pomalowanym wnętrzu. Wyścigowe maszyny oddziela czarno-biała szachownica. Za nimi, na czarnej ścianie wiszą dwa  grzejniki dopasowane kolorem do aut. Praktyczne? Niekoniecznie, ale też kto oczekuje od najpiękniejszych samochodów świata, że będą wygodne albo tanie w utrzymaniu?

Miejsce drugie przypadło zespołowi projektantów Le 2 Workshop (Lilianna i Jędrzej Lewandowscy). W zaprojektowanej przez nich architekturze wnętrz marmurowa podłoga zestawiona została z ceglaną ścianą, a grzejnik jest jednym z czarnych dodatków nadających pomieszczeniu charakteru.

Trzecia nagroda trafiła do projektantów z Hornik Chmura Architektura (Marek Chmura, Bartłomiej Hornik, Maria Leszkowicz). Szare wnętrze jest u nich ramą dal nieco ekstrawaganckich dodatków, perskiego dywanu w kształcie ameby i jaskrawo pomarańczowego grzejnika zawieszonego w najbardziej widocznym miejscu, wysoko na ścianie.

W drugiej konkursowej kategorii, Wizualizacje, główna nagroda przypadła pracowni smoter+strug architekci, drugie miejsce zajęli Krzysztof Krauze i Piotr Nowicki, a trzecie Joanna Cudziło i Dawid Zych.przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: M. Gronowska, Zehnder, materiały prasowe
Data publikacji: 7.06.2016 11:52
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.