archirama.pl

Konkurs dla projektantów Zehnder Projektujesz! Zyskujesz!

Czwarta edycja konkursu dla projektantów Zehnder została rozstrzygnięta. Jurorzy nagrodzili najbardziej nieszablonowe zastosowanie grzejnika Zehnder Charleston

Architektura wnetrz z grzejnikiem w roli głównej, konkurs Zehnder 2016

Konkurs dla projektantów Zehnder. Pierwsza nagroda, praca Magdaleny Gronowskiej

Fot: M. Gronowska

Konkurs dla projektantów

W zorganizowanym po raz czwarty konkursie Zehnder Projektujesz! Zyskujesz! zadanie uczestników polegało na zaprezentowaniu możliwości aranżacyjnych związanych z grzejnikiem Zehnder Charleston. Ten stary model uważany jest za jeden z pierwszych w Europie stalowych grzejników żeberkowych. Jest w sprzedaży od osiemdziesięciu lat. W tym czasie doczekał się wielu wersji różniących się rozmiarami czy sposobem montażu. Może być instalowany na ścianach, jako wolnostojący „mebel”, ścianka działowa czy ławka. Wszystkie wersje są zbudowane z gładkich, krągłych rur stalowych. W ciągu niemal wieku sprzęt wykorzystano w setkach tysięcy obiektów, różniących się architekturą wnętrz i stylem. Trudno więc powiedzieć w tej kwestii coś nowego, zwłaszcza, że bryła jest prosta.

Grzejnik prawie jak Ferrari

W 2016 roku jury pierwszą nagrodę przyznało Magdalenie Gronowskiej, która charakterystyczne rurki umieściła na ścianie garażu. Czy może pokoju samochodowego? Pomieszczenie ma się do typowego blaszaka mniej więcej tak, jak Maluch do Lamborghini i Ferrari. Dwa wyścigowe auta z karoseriami w kolorach żółtym i koralowym zaparkowały w równie jaskrawo pomalowanym wnętrzu. Wyścigowe maszyny oddziela czarno-biała szachownica. Za nimi, na czarnej ścianie wiszą dwa  grzejniki dopasowane kolorem do aut. Praktyczne? Niekoniecznie, ale też kto oczekuje od najpiękniejszych samochodów świata, że będą wygodne albo tanie w utrzymaniu?

Miejsce drugie przypadło zespołowi projektantów Le 2 Workshop (Lilianna i Jędrzej Lewandowscy). W zaprojektowanej przez nich architekturze wnętrz marmurowa podłoga zestawiona została z ceglaną ścianą, a grzejnik jest jednym z czarnych dodatków nadających pomieszczeniu charakteru.

Trzecia nagroda trafiła do projektantów z Hornik Chmura Architektura (Marek Chmura, Bartłomiej Hornik, Maria Leszkowicz). Szare wnętrze jest u nich ramą dal nieco ekstrawaganckich dodatków, perskiego dywanu w kształcie ameby i jaskrawo pomarańczowego grzejnika zawieszonego w najbardziej widocznym miejscu, wysoko na ścianie.

W drugiej konkursowej kategorii, Wizualizacje, główna nagroda przypadła pracowni smoter+strug architekci, drugie miejsce zajęli Krzysztof Krauze i Piotr Nowicki, a trzecie Joanna Cudziło i Dawid Zych.Autor: K. Zięba
Zdjęcia: M. Gronowska, Zehnder, materiały prasowe
Data publikacji: 7.06.2016 11:52

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.