Design
DESIGN

Krzesło Stratum: organiczna, pasiasta bryła

  • Komentarze

Bryła krzesła trójnoga projektu Ammara Kalo

Krzesło Stratum, projekt Ammara Kalo

Fot: Ammar Kalo
  • Bryła krzesła trójnoga projektu Ammara Kalo
  • Faktura sklejki brzozowej wyeksponowana dzięki frezowaniu
  • Złożone krzesło Stratum

Krzesło Stratum zaprojektowane przez Ammara Kalo może się nie podobać, ale trudno go nie zauważyć

Zauważyć – tak, choć niekoniecznie rozpoznać. Po złożeniu oparte o ścianę krzesło kojarzy się raczej z afrykanskim fetyszem albo kośćmi wieloryba niż z funkcjonalnym meblem. Jest trójnogie, jest składane, a w dodatku kształt mebla zacierają wstęgi i plamy obficie pokrywające powierzchnię.

Krzesło wykonane jest ze sklejki brzozowej. Dzięki obróbce frezarką CNC bryła ma płynne linie. Wyoblenia, zaokrąglenia i podcięcia pozwoliły na wyeksponowanie warstwowej struktury materiału. W rezultacie powstał bogaty, bardzo dekoracyjny wzór, łączący faliste linie i kręgi jakby prosto z psychodelicznych plakatów. Z punktu widzenia projektanta najtrudniejszym wyzwaniem było opracowanie łącznika, nadającego meblowi stabilność i łączącego siedzisko z oparciem. Całość wydaje się na pierwszy rzut oka nieco chwiejna, ale dzięki precyzyjnemu wymodelowaniu bryły krzesło ma być wygodne.

Mebel zaprojektowany został przez Ammara Kalo, młodego amerykańskiego projektanta, absolwenta University of Michigan. Dla prac Kalo charakterystyczne jest wykorzystywanie materiałów w niestandardowy sposób, eksperymenty technologiczne i dość ekstrawagancka, bogata forma, daleka od tzw. klasycznego piękna.
 
Krzesło Stratum było jednym z projektów nagrodzonych w poprzedniej edycji międzynarodowego konkursu A’ Design Competition.
Zobacz także: nowa edycja A’ Design Competition 2015/2016 >>

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.