archirama.pl

Krzesło Stratum: organiczna, pasiasta bryła

Krzesło Stratum zaprojektowane przez Ammara Kalo może się nie podobać, ale trudno go nie zauważyć

Bryła krzesła trójnoga projektu Ammara Kalo

Krzesło Stratum, projekt Ammara Kalo

Fot: Ammar Kalo

Zauważyć – tak, choć niekoniecznie rozpoznać. Po złożeniu oparte o ścianę krzesło kojarzy się raczej z afrykanskim fetyszem albo kośćmi wieloryba niż z funkcjonalnym meblem. Jest trójnogie, jest składane, a w dodatku kształt mebla zacierają wstęgi i plamy obficie pokrywające powierzchnię.

Krzesło wykonane jest ze sklejki brzozowej. Dzięki obróbce frezarką CNC bryła ma płynne linie. Wyoblenia, zaokrąglenia i podcięcia pozwoliły na wyeksponowanie warstwowej struktury materiału. W rezultacie powstał bogaty, bardzo dekoracyjny wzór, łączący faliste linie i kręgi jakby prosto z psychodelicznych plakatów. Z punktu widzenia projektanta najtrudniejszym wyzwaniem było opracowanie łącznika, nadającego meblowi stabilność i łączącego siedzisko z oparciem. Całość wydaje się na pierwszy rzut oka nieco chwiejna, ale dzięki precyzyjnemu wymodelowaniu bryły krzesło ma być wygodne.

Mebel zaprojektowany został przez Ammara Kalo, młodego amerykańskiego projektanta, absolwenta University of Michigan. Dla prac Kalo charakterystyczne jest wykorzystywanie materiałów w niestandardowy sposób, eksperymenty technologiczne i dość ekstrawagancka, bogata forma, daleka od tzw. klasycznego piękna.
 
Krzesło Stratum było jednym z projektów nagrodzonych w poprzedniej edycji międzynarodowego konkursu A’ Design Competition.
Zobacz także: nowa edycja A’ Design Competition 2015/2016 >>

Autor: KZ
Zdjęcia: Ammar Kalo
Data publikacji: 7.01.2016 15:05

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.