Design
DESIGN

Krzesło ze 111 butelek Coca-Coli, czyli 111 Navy Chair

 • Komentarze

krzesło 111 Navy Chair

Po lewej produkowane z aluminium od 1944 roku 1006 Navy Chair. Po prawej produkowane ze 111 plastikowych butelek Coca-Coli krzesło 111 Navy Chair. Producent: Emeco

Fot: emecowithcoke.com
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair

Coca-Cola i producent krzeseł Emeco współpracują nad jednym z najbardziej rewolucyjnych projektów w dziedzinie wzornictwa opartego na upcyklingu. To krzesło 111 Navy Chair, wyprodukowane ze 111 plastikowych butelek. Tylko w pierwszym roku produkcji tego krzesła wykorzystano 3,5 miliona zużytych butelek

Zużyte opakowania z plastiku to jeden z największych problemów środowiskowych. Tysiące ton plastikowych śmieci zalegają na wysypiskach. Można je poddawać recyklingowi, jednak z przetopionego plastiku tworzy się zwykle rzeczy małej wartości, najczęściej ponownie wytwarza się z nich opakowania, butelki, reklamówki, worki, które znów trafiają na śmietnisko.

upcykling

The Coca-Cola Company, największy producent napoi, a co za tym idzie, także jeden z największych użytkowników plastikowych butelek postanowił rozwiązać problem góry śmieci w innowacyjny sposób. Zamiast poddawać plastikowe butelki PET recyklingowi postawił na… upcykling.

Upcykling w odróżnieniu od recyklingu nie polega na wytwarzaniu przedmiotów niskiej jakości z surowców wtórnych. To wytwarzanie rzeczy wysokiej klasy. A więc nie tyle nowe życie „śmieci”, jak w recyklingu, ale lepsze życie odpadów, stworzenie z nich pełnowartościowych produktów.

Dlatego Coca-cola zaprosiła do współpracy firmę Emeco, znaną z produkcji trwałych i dizajnerskich krzeseł. Tak narodziło się krzesło 111 Navy Chair, produkowane ze 111 plastikowych butelek. Plastik z recyklingu stanowi 65% składu krzesła, kolejne 35% to szklane włókna i pigment. Tyko w pierwszym roku produkcji ekologicznego krzesła wykorzystano ponownie 3,5 miliona butelek, które dzięki temu nie trafiły na wysypiska śmieci.

więcej niż recykling

Ideę krzesła 111 Navy Chair tłumaczy szef Emeco. – Większość firm używa dziewiczych surowców i materiałów, z których produkuje stylowe rzeczy w modnych kolorach, wysyłają tym samym sygnał konsumentom – kupujcie, bądźcie na czasie, potem można to wyrzucić i poddać recyklingowi. My robimy inaczej, chcemy zmienić podejście ludzi, zamiast coś wyrzucać poddajemy odpady upcyklingowi i wytwarzamy rzecz ponadczasową, której nie będzie trzeba poddawać recyklingowi przez długi czas. Nasze krzesło Navy Chair zaprojektowano 6 dekad temu. Teraz można kupić je w wersji 111 Navy Chair i nie trzeba się martwić, że za rok lub dekadę będzie niemodne, bo to wzór ponadczasowy – tłumaczy Gregg Buchbinder, prezes Emeco.

Jak powstaje krzesło 111 Navy Chair?

Zebrane plastikowe butelki przekazywane są do zakładu recyklingu Coca-Coli w Południowej Karolinie w USA. Butelki poddaje się recyklingowi – są rozdrabniane, a następnie topione, w wyniku czego odzyskiwany jest surowiec PET (politereftalan etylenu), z którego wyprodukowano butelki.

Materiał (odzyskany poliester w formie włókien) przesyłany jest do zakładu BASF w Tennessee, który przygotowuje masę plastiku – jej  formuła jest ściśle strzeżona. Gotowa masa wysyłana jest do zakładu w Północnej Karolinie, gdzie krzesła są już odlewane. Każde krzesło 111 Navy Chair odlewane jest w ciągu 3 minut.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: emecowithcoke.com
Data publikacji: 17.11.2011 16:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.