Design
DESIGN

Krzesło ze 111 butelek Coca-Coli, czyli 111 Navy Chair

 • Komentarze

krzesło 111 Navy Chair

Po lewej produkowane z aluminium od 1944 roku 1006 Navy Chair. Po prawej produkowane ze 111 plastikowych butelek Coca-Coli krzesło 111 Navy Chair. Producent: Emeco

Fot: emecowithcoke.com
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair
 • krzesło 111 Navy Chair

Coca-Cola i producent krzeseł Emeco współpracują nad jednym z najbardziej rewolucyjnych projektów w dziedzinie wzornictwa opartego na upcyklingu. To krzesło 111 Navy Chair, wyprodukowane ze 111 plastikowych butelek. Tylko w pierwszym roku produkcji tego krzesła wykorzystano 3,5 miliona zużytych butelek

Zużyte opakowania z plastiku to jeden z największych problemów środowiskowych. Tysiące ton plastikowych śmieci zalegają na wysypiskach. Można je poddawać recyklingowi, jednak z przetopionego plastiku tworzy się zwykle rzeczy małej wartości, najczęściej ponownie wytwarza się z nich opakowania, butelki, reklamówki, worki, które znów trafiają na śmietnisko.

upcykling

The Coca-Cola Company, największy producent napoi, a co za tym idzie, także jeden z największych użytkowników plastikowych butelek postanowił rozwiązać problem góry śmieci w innowacyjny sposób. Zamiast poddawać plastikowe butelki PET recyklingowi postawił na… upcykling.

Upcykling w odróżnieniu od recyklingu nie polega na wytwarzaniu przedmiotów niskiej jakości z surowców wtórnych. To wytwarzanie rzeczy wysokiej klasy. A więc nie tyle nowe życie „śmieci”, jak w recyklingu, ale lepsze życie odpadów, stworzenie z nich pełnowartościowych produktów.

Dlatego Coca-cola zaprosiła do współpracy firmę Emeco, znaną z produkcji trwałych i dizajnerskich krzeseł. Tak narodziło się krzesło 111 Navy Chair, produkowane ze 111 plastikowych butelek. Plastik z recyklingu stanowi 65% składu krzesła, kolejne 35% to szklane włókna i pigment. Tyko w pierwszym roku produkcji ekologicznego krzesła wykorzystano ponownie 3,5 miliona butelek, które dzięki temu nie trafiły na wysypiska śmieci.

więcej niż recykling

Ideę krzesła 111 Navy Chair tłumaczy szef Emeco. – Większość firm używa dziewiczych surowców i materiałów, z których produkuje stylowe rzeczy w modnych kolorach, wysyłają tym samym sygnał konsumentom – kupujcie, bądźcie na czasie, potem można to wyrzucić i poddać recyklingowi. My robimy inaczej, chcemy zmienić podejście ludzi, zamiast coś wyrzucać poddajemy odpady upcyklingowi i wytwarzamy rzecz ponadczasową, której nie będzie trzeba poddawać recyklingowi przez długi czas. Nasze krzesło Navy Chair zaprojektowano 6 dekad temu. Teraz można kupić je w wersji 111 Navy Chair i nie trzeba się martwić, że za rok lub dekadę będzie niemodne, bo to wzór ponadczasowy – tłumaczy Gregg Buchbinder, prezes Emeco.

Jak powstaje krzesło 111 Navy Chair?

Zebrane plastikowe butelki przekazywane są do zakładu recyklingu Coca-Coli w Południowej Karolinie w USA. Butelki poddaje się recyklingowi – są rozdrabniane, a następnie topione, w wyniku czego odzyskiwany jest surowiec PET (politereftalan etylenu), z którego wyprodukowano butelki.

Materiał (odzyskany poliester w formie włókien) przesyłany jest do zakładu BASF w Tennessee, który przygotowuje masę plastiku – jej  formuła jest ściśle strzeżona. Gotowa masa wysyłana jest do zakładu w Północnej Karolinie, gdzie krzesła są już odlewane. Każde krzesło 111 Navy Chair odlewane jest w ciągu 3 minut.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: emecowithcoke.com
Data publikacji: 17.11.2011 16:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.